Zmarł Paul Bacon, słynny twórca okładek książek Vonneguta, Hellera, Rotha i innych

15 czerwca 2015

zmarl-tworca-okladek
W miniony poniedziałek w Fishkill, w stanie Nowy Jork, zmarł Paul Bacon, wpływowy projektant okładek książkowych. Miał 91 lat.

Paul Bacon urodził się 25 grudnia 1923 roku w Ossing, w stanie Nowy Jork. Już w młodym wieku wykazywał duży talent do rysowania. Jego pierwszym miejscem pracy była agencja reklamowa w Newark. W latach 40. walczył w II wojnie światowej. Nigdy nie ukończył college’u. Pierwszą okładkę zaprojektował dla znajomego ojca, Billa Westleya, autora wydanej w 1950 roku książki zatytułowanej „Chimp on My Shoulder”. Okładki projektował przez 50 lat i ma ich na koncie ponad sześć i pół tysiąca. Na jego liście znajdują się między innymi „Paragraf 22” Hellera, „Kompleks Portnoya” Rotha, „Rzeźnia numer pięć” Vonneguta, „Ragtime” Doctorowa i „Lot nad kukułczym gniazdem? Keseya. Od 2000 roku przebywał na emeryturze, ale wciąż podejmował się zleceń.

Bacon projektował również okładki płyt jazzowych dla wytwórni Blue Note i Riverside. Sam grał na grzebieniu opakowanym w celofan z paczki po papierosach. Występował z jazzową kapelą Stanley?s Washboard Kings, która przez wiele lat regularnie dawała koncerty w Cajunie, restauracji w nowojorskim Chelsea. „Był wyjątkowym muzykiem” ? powiedział o nim kolega z zespołu, Stanley King.

Robert Gottlieb, były redaktor naczelny wydawnictwa Simon & Schuster (a później także Knopfa), który przez lata pracował z Baconem, powiedział o nim, że wykazywał o wiele większą kreatywną elastyczność niż inni artyści i projektanci. „Nie widział siebie jako wrażliwego artysty, był tam, by służyć. Jeśli odrzuciłeś pierwszy projekt, był szczęśliwy mogąc zrobić dziesiąty. Pracowaliśmy i pracowaliśmy, dopóki to nie było dobre”.

Paul Bacon mawiał, że nauczył się podporządkowywać swe impulsy estetyczne przekazywaniu koncepcji książki. W wywiadzie udzielonym magazynowi „Print” w 2002 roku wyjaśnił: „Zawsze sobie powtarzam: nie jesteś gwiazdą tego show. Autor poświęcił trzy i pół roku, by napisać tę cholerną rzecz, wydawca wydał na to fortunę, więc wycofaj się”.

Syn zmarłego, Preston, powiedział, że przyczyną śmierci był udar mózgu. Bacon od jakiegoś czasu chorował na Alzheimera.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć najsłynniejsze okładki Paula Bacona.

[aw]
źródło: New York Times

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy