Zmarł Lars Gustafsson, tegoroczny laureat Nagrody Herberta
3 kwietnia w swoim domu w Sztokholmie zmarł po krótkiej chorobie Lars Gustafsson, wybitny szwedzki poeta, prozaik, eseista i filozof. Za ponad miesiąc skończyłby 80 lat. W marcu Gustafsson został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta.
Urodzony w roku 1936 Gustafsson był absolwentem filozofii i wieloletnim jej wykładowcą, twórcą zaangażowanym społecznie, blogerem i obrońcą przyrody, autorem kilkudziesięciu tomów poezji, prozy i esejów, jednym z najbardziej znanych na świecie szwedzkich pisarzy. Był pisarzem budzącym od lat żywe zainteresowanie, zarówno z powodu wybitności swego dzieła, jak i wypowiedzi na tematy społeczno-polityczne. Oskarżał Szwecję o „miękki totalitaryzm”, krytykował system opieki społecznej, szwedzki konformizm, korporacjonizm i ukrytą korupcję.
Najobszerniejszą prezentację poezji Larsa Gustafssona w języku polskim stanowi tom „Dziwne drobne przedmioty” w przekładzie Zbigniewa Kruszyńskiego, opublikowany przez wydawnictwo Znak w roku 2012. Nakładem „Czytelnika” ukazały się natomiast trzy powieści autora w przekładzie Zygmunta Łanowskiego ? „Wełna”, „Święto rodzinne” oraz „Śmierć pszczelarza”.
W maju Gustafsson miał odebrać Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uzasadniając wybór jury nagrody, jego przewodniczący, Michael Krüger mówił: „Wiele spośród wierszy Larsa Gustafssona należy do najlepszych, jakie napisano w Europie. Jego poezja to zaskakujące połączenie przejrzystości, prostoty i tajemnicy. Jako myśliciel, Gustafsson związany jest z filozofią języka, pragmatyzmem, racjonalną tradycją Oświecenia; z drugiej strony jednak pozostawia zawsze miejsce na głębszą, bardziej złożoną wizję rzeczywistości i wyobraźni”.
Gustafsson do końca pozostał aktywny twórczo. Jego ostatnia powieść ukazała się w ubiegłym roku, a premiera nowego zbioru wierszy zaplanowana jest w Szwecji jesienią.
[am]
fot. La Stampa
źródło: Fundacja im. Zbigniewa Herberta, Dagens Nyheter
Kategoria: newsy