Zmarł Juliusz Sienkiewicz, wnuk noblisty Henryka Sienkiewicza

9 listopada 2021

Muzeum w Koszalinie poinformowało, że w wieku 89 lat zmarł Juliusz Sienkiewicz. Był wnukiem autora „Trylogii”, „Quo vadis” i „Krzyżaków”, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Henryka Sienkiewicza.

Juliusz Sienkiewicz urodził się w 1932 roku, czyli 16 lat po śmierci słynnego dziadka. Na świat przyszedł w pałacu w Oblęgorku, który czytelnicy podarowali pisarzowi. Jak wspominał, to dziedzictwo ciążyło mu jedynie w latach szkolnych. Nie uczył się najlepiej, więc nauczyciele nieustannie mu wypominali, że dziadek się pewnie w grobie przewraca. Zmiana w podejściu przyszła dopiero na studiach.

„W dorosłym życiu nie tylko docenił twórczość dziadka-noblisty, ale stał się piewcą historii swojego rodu, którą w barwny sposób przedstawiał podczas licznych spotkań z młodszymi i starszymi czytelnikami 'Trylogii'” – pisze na Facebooku Muzeum w Koszalinie.

Z wykształcenia Juliusz Sienkiewicz był etnografem. Od 1975 pracował w koszalińskim muzeum, najpierw jako kierownik Działu Etnografii, a od 1990 do przejścia na emeryturę w 1997 roku pełnił funkcję dyrektora tej instytucji.

„Zapamiętamy Go jako człowieka z ogromnym dystansem do siebie i do słynnego nazwiska, towarzyskiego, obdarzonego dużym poczuciem humoru; jako uroczego gawędziarza i kochającego swoją pracę muzealnika” – napisali przedstawiciele muzeum.

Juliusz Sienkiewicz sam nie został pisarzem. Wprawdzie, jak przyznawał w wywiadach, podejmował literackie próby w młodości, ale szybko tego zaprzestał.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Juliusza Sienkiewicza, przez wiele lat związanego z Koszalinem i z…

Opublikowany przez Muzeum w Koszalinie Poniedziałek, 8 listopada 2021

 
[am]
fot. Muzeum w Koszalinie

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy