Zmarł John Sampas, szwagier i spadkobierca Jacka Kerouaca

23 marca 2017


W czwartek 9 marca w swoim domu w Greenwich w stanie Connecticut w wieku 84 lat zmarł John Sampas, szwagier Jacka Kerouaca i zarządzający spuścizną po pisarzu będącym głównym przedstawicielem Beat Generation.

John Sampas większość swego życia spędził w Lowell (Massachusetts), tej samej miejscowości, gdzie wychowywał się Kerouac. Pisarz przyjaźnił się ze starszym bratem Johna, Sebastianem, który zginął w trakcie II wojny światowej. Kerouac przez całe życie pozostawał w bliskich stosunkach z rodziną Sampasów i w 1966 roku ożenił się ze Stellą, siostrą Johna i Sebastiana. Była jego trzecią żoną. Zamieszkali w domu na Florydzie wraz z matką pisarza, Gabrielle Kerouac. Trzy lata później Jack zmarł, a po kolejnych czterech latach odeszła również jego rodzicielka.

Od tego czasu John Sampas przez długie lata walczył o uznanie testamentu Gabrielle dotyczącego praw do majątku po synu. Zgodnie z wolą matki Kerouaca miały one przejść na jego ostatnią żonę, siostrę Johna, Stellę. Testament uznano jednak za fałszywy. W roku 1990 zmarła Stella. Przez ten czas poszczególne stany wydawały różne wyroki dotyczące praw do twórczości pisarza, o które walczyło również jego jedyne dziecko, córka z drugiego małżeństwa, Jan Kerouac, oraz bratanek Paul Blake. W końcu jednak w 2004 roku sąd przyznał Stelli pośmiertnie prawo do spuścizny po mężu, które automatycznie przeszło na jej jedynego spadkobiercę, czyli Johna.

John i Jack.

Gdy John Sampas zaczął zarządzać spuścizną po Kerouacu, w końcu zaczęły ukazywać się wznowienia wcześniej wydanych powieści oraz pierwsze edycje niepublikowanych dotąd dzieł pisarza. Już w 1992 roku pozwolił na publikację wierszy przez City Lights, co było pierwszym wydanym tytułem Kerouaca od 15 lat oraz pierwszą z dwudziestu sześciu książek, na publikację których zgodę wydał Sampas. W bogatej bibliografii znalazły się wiersze, proza, dzienniki i listy autora „W drodze”. „Życiową misją Johna było opracowanie wszystkiego, co Jack napisał” ? powiedziała Mary-Claire Paicopolis, kardiolog, która potwierdziła śmierć Sampasa. Ostatnia książka zawierająca archiwalia Kerouaca ukazała się w 2016 roku i znalazły się w niej dwie francuskojęzyczne nowele powstałe w 1951 i 1952 roku. Jak jednak przekonywał w tym miesiącu profesor Todd Tietchen, redaktor wspomnianej publikacji, możemy spodziewać się kolejnych tytułów, ponieważ wciąż istnieją manuskrypty, których jeszcze nie wydano.

John Sampas zmarł 9 marca, zaledwie dzień po zakończeniu swej ostatniej sądowej walki, tym razem o prawa do słynnego „Joan Anderson Letter”, który Neal Cassady napisał do Jacka Kerouaca i który zainspirował tego drugiego do napisania powieści „W drodze” w nowym, spontanicznym stylu nazwanym Spontaneous Bop Prosody (Spontaneous w języku angielskim oznacza spontaniczny; słowo Bop pochodzi od bebopu, stylu muzyki jazzowej, który powstał z początkiem lat 40. XX wieku i charakteryzował się improwizacją, swobodą interpretacyjną i bogatą rytmiką, jego fanem był Kerouac; Prosody, czyli prozodia to z kolei ? za Słownikiem PWN ? „ogół brzmieniowych właściwości języka charakteryzujących sylaby lub ich ciągi w toku wypowiedzi”).

John Sampas pokazuje kopię manuskryptu „W drodze”.

Po trzech latach batalii o list pomiędzy Johnem Sampasem i spadkobiercami Neala Cassady?ego został on sprzedany na aukcji w Dallas za 206 250 dolarów. George Tobia, prawnik Sampasa, twierdzi, że Johnowi aż tak bardzo nie zależało na samym liście, ponieważ Kerouac go nie napisał, a jedynie był adresatem. Jedną z najcenniejszych pamiątek po Kerouacu, jakie znajdowały się w posiadaniu Sampasa, był maszynopis „W drodze”. Ponad 36-metrowa rolka papieru została sprzedana w 2001 roku za 2,4 miliona dolarów.

Nie wiadomo jeszcze, kto po śmierci Johna Sampasa przejmie prawa do literackiej spuścizny po Jacku Kerouacu. Zmarły nigdy się nie ożenił. Jego najbliższymi spadkobiercami są adoptowany syn, John Shen Sampas, i druga siostra, bliźniaczka Johna, Helen Surprenant.

[aw]
fot. WBUR, John Sampas

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy