Zmarł John Bayley, mąż Iris Murdoch

26 stycznia 2015

john-bayley-nie-zyje
John Bayley, mąż pisarki Iris Murdoch i autor wspomnień zekranizowanych przez Richarda Eyre’a jako „Iris”, zmarł w wieku 89 lat.

John Bayley powszechnie był uważany za niezwykle oddanego męża, który z poświęceniem opiekował się Iris Murdoch przez cały czteroletni okres jej walki z chorobą Alzheimera. Po napisaniu książki, w której opisał ich wspólne życie, spotkał się z uznaniem, ale też ze sporą krytyką. Główne zarzuty dotyczyły naruszenia prywatności żony. Chodzi o opisy jej zachowań w trakcie choroby i o fakt, że opublikował książkę jeszcze przed śmiercią Iris. Pisarka Muriel Spark wprost zarzuciła Bayley?owi publiczne pranie brudów.

Bayley był profesorem Uniwersytetu w Oxfordzie i cenionym krytykiem literackim. Znany był ze swego braku zainteresowania sferą seksualną. Powiedział kiedyś otwarcie, że jego miłość do Iris była „bardziej umysłowa niż fizyczno-erotyczna”. Po śmierci Iris ożenił się z przyjaciółką rodziny, Audi Villiers.

Bayley zmarł 12 stycznia, prywatny pogrzeb odbył się jeszcze w tym samym tygodniu, ale o śmierci rodzina poinformowała media dopiero po uroczystościach.

Żona Bayleya, Iris Murdoch, była jedną z najwybitniejszych XX-wiecznych anglo-irlandzkich pisarek i filozofów, studentką Wittgensteina, autorką licznych powieści i książek filozoficznych. Film „Iris” w reżyserii Richarda Eyre?a zdobył uznanie i wiele nagród, m.in. Oscara za drugoplanową rolę męską dla Jima Broadbenta, który zagrał starego Johna Bayleya, oraz dwie nominacje dla aktorek: Kate Winslet za rolę młodej Iris i Judi Dench za rolę pisarki w podeszłym wieku.

[aw]
źródło: The Telegraph

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy