banner ad

Zmarł Jerry Robinson, współtwórca Jokera

9 grudnia 2011


Jerry Robinson, współtwórca postaci Jokera i Robina nie żyje. Zmarły we śnie w swoim domu w Nowym Jorku pionier komiksu liczył sobie w chwili śmierci 89 lat.

„Jerry wniósł do komiksu realizm i poczucie humoru” – powiedział o zmarłym jego długoletni przyjaciel i redaktor Charles Kochman. Podkreślił też, że artysta ? w odróżnieniu od większości w branży ? zajmował się wszystkimi gatunkami komiksu.

Robinson znany był ze swojego zaangażowania w walkę o prawa autorskie dla twórców komiksu. W latach 30. i 40. ubiegłego wieku należały one do wydawców ? scenarzyści, rysownicy oraz ich spadkobiercy pozbawieni byli praw do wielu wymyślonych przez siebie postaci, w tym Supermana. Sława i pozycja Robinsona oraz jego osobiste zaangażowanie przyczyniły się do zmiany tej sytuacji.

Pochodzący z New Jersey Robinson miał 17 lat, kiedy los zetknął go z Bobem Kanem w kurorcie wypoczynkowym Catskill Mountains. Kane, znany jako twórca postaci Batmana, wypatrzył młodego rysownika, kiedy ten sprzedawał lody. Uwagę Kane?a przykuł własnoręcznie wykonany rysunek, jaki zdobił koszulkę Robinsona. Autor zatrudnił go w swojej pracowni, gdzie powstały jedne z najsłynniejszych okładek złotej ery komiksu amerykańskiego.

To Robinson stworzył wizerunek Jokera z pierwszego numeru Batmana. Zresztą, miłośnicy „mrocznego rycerza” do dzisiaj nie są zgodni, kto pierwszy wpadł na pomysł, by arcywrogiem Człowieka Nietoperza był klown z morderczymi skłonnościami. I choć sam Kane z Robinsonem toczyli o to spory, to jednak większość przyznaje rację temu drugiemu.

W latach 50. Robinson zajął się komiksem prasowym, politycznym, ilustrował okładki broadwayowskiego ?Playbill?. W późniejszych latach wykładał w New York School of Visual Arts i piastował stanowisko przewodniczącego Związku Amerykańskich Redaktorów Komiksu oraz Narodowego Stowarzyszenia Rysowników.

„Ulice Gotham są dziś trochę bardziej samotne” – skomentował śmierć Robinsona Mike Merts, obecny redaktor Batmana.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy