Zmarł izraelski pisarz Amos Oz

28 grudnia 2018


W piątek 28 grudnia nad ranem w wieku 79 lat zmarł na raka jeden z najwybitniejszych izraelskich pisarzy, Amos Oz. Wiadomość przekazała mediom jedna z córek autora, historyk Fania Oz-Salzberger.

„Mój ukochany ojciec, Amos Oz, wspaniały człowiek oddany rodzinie, pisarz, orędownik pokoju i umiarkowania, zmarł dziś spokojnie po krótkiej walce z rakiem. Był otoczony przez tych, których kochał” ? napisała na Twitterze Fania Oz-Salzberger, informując, że zgon nastąpił we śnie, po krótkim i gwałtownym pogorszeniu stanu zdrowia. „Niech jego dobra spuścizna nadal zmienia świat” ? dodała.

W ciągu 50-letniej kariery literackiej Amos Oz opisał powstanie swojego kraju z popiołów Holokaustu oraz zmagania mieszkających na jego terenie Żydów i Arabów, a także wewnętrzne spory prawicowców i lewicowców. Pisarz zdobył międzynarodowe uznanie i był wielokrotnie wymieniany przez bukmacherów wśród potencjalnych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Oz opublikował ponad 30 książek (w tym powieści, nowele, zbiory opowiadań i esejów) oraz około 500 artykułów i esejów w czasopismach izraelskich i międzynarodowych. Do jego najbardziej znanych dzieł należą powieści „Mój Michał”, „Czarna Skrzynka” oraz autobiograficzna „Opowieść o miłości i mroku”, którą zekranizowała Natalie Portman. Ostatnia powieść, „Judasz” z 2014 roku, znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Twórczość Amosa Oza cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Losy rodziny pisarza były zresztą blisko związane z Polską. Jego ojciec, Yehuda Arie Klausner, urodził się w Odessie, ale dorastał w Wilnie, zaś matka, Fania Mussman, urodziła się w Równem ? obie miejscowości znajdowały się wówczas na terenach Rzeczpospolitej. Dlatego też rodzice rozmawiali między sobą po rosyjsku i po polsku, ale Amos uczył się już jedynie hebrajskiego.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy