Zmarł Howard Cruse, twórca komiksu „Stuck Rubber Baby”

28 listopada 2019


We wtorek 26 listopada w wieku 75 lat zmarł twórca komiksowy Howard Cruse. Jego najbardziej znanym dziełem była uhonorowana nagrodami Eisnera i Harveya powieść graficzna „Stuck Rubber Baby”, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Centrala. Przyczyną śmierci artysty był rak.

Howard Cruse urodził się 2 maja 1944 roku jako syn kaznodziei i gospodyni domowej z Alabamy. Pierwsze rysunki opublikował już w trakcie nauki w liceum na łamach „The Baptist Student”. Jego twórczość została zauważona w latach 70., gdy związał się z undergroundowych ruchem komiksowym. Był homoseksualistą, dlatego często poruszał w swoich pracach tematykę gejowską. Jako pierwszy w 1979 roku przyjął posadę redaktora podziemnego magazynu „Gay Comics”, który publikował komiksy tworzone przez członków społeczności LGBT i do nich kierowane. Scenarzysta komiksowy Paul Levitz powiedział, że Cruse odważył się na to w czasie i okolicznościach, które stanowiły potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia i kondycji ekonomicznej.

Największą popularność przyniosła mu ponad 200-stronicowa powieść graficzna „Stuck Rubber Baby”. Głównym bohaterem historii był biały młodzieniec z południa Stanów Zjednoczonych, który żył w latach 60. XX wieku, w czasach burzliwych sporów dotyczących równouprawnienia homoseksualistów i czarnoskórych Amerykanów. Angażując się w walkę o prawa człowieka, bohater stopniowo odkrywał swoje homoseksualne skłonności. By zaakceptować siebie, musiał przełamać własną nietolerancję. Dzieło odniosło ogromny sukces i pozwoliło Cruse’owi zaistnieć w głównym nurcie. „Stuck Rubber Baby” porównywano do „Mausa”. Komiks zdobył też najważniejsze nagrody w amerykańskim przemyśle komiksowym ? Eisnera i Harveya.

„Wiem, że Howard poświęcił lata na zilustrowanie tej książki, jednak mimo to nie mogę pojąć, jak jeden człowiek był w stanie nanieść na papier taką ilość atramentu w tak krótkim czasie, nawet jeśli nie robiłby żadnych przerw na jedzenie i spanie. Patrząc na wiele stron o tak gęstym kreskowaniu i tak delikatnej strukturze ma się wrażenie, że dotykając ich, poczułoby się pod palcami aksamit” ? pisała o „Stuck Rubber Baby” Alison Bechdel.

O śmierci artysty poinformowała na swoim profilu na Facebooku jego biologiczna córka, Kimberly Kolze Venter. Howard Cruse chorował na chłoniaka. Owdowił swojego partnera i męża, Eda Saderbauma, z którym spędził w związku 40 lat.

[am]
Wypowiedź Alison Bechdel pochodzi ze wstępu do „Stuck Rubber Baby” Howarda Cruse’a w tłum. Marii Laury Jędrzejowskiej.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy