banner ad

Zmarł Henryk Bereza

21 czerwca 2012


Henryk Bereza, jeden z najwybitniejszych polskich krytyków literackich, odkrywca Hłaski i Stachury, zmarł w Warszawie w wieku 86 lat.

„Z jego śmiercią kończy się pewna epoka polskiej krytyki literackiej” – powiedział PAP Marek Nowakowski. Bereza był jednym z ostatnich tak znaczących krytyków literackich. Uważał, że krytyka literacka to sztuka, a krytyk jest współtwórcą utworu.

Już w dzieciństwie przeczytał całego Sienkiewicza. Od 1951 roku przez ponad pół wieku był redaktorem miesięcznika „Twórczość”. Przez dwa lata pełnił funkcje przewodniczącego jury literackiej nagrody Nike. Aż do końca widywany był przy swoim stoliku w legendarnej warszawskiej kawiarni „Czytelnik”.

Jak sam wyznał, nie miał w zwyczaju pisać recenzji krytycznych. „Unicestwiająca krytyka przestała mnie interesować, wolałem zawsze pisać o tym, co uważam za dobre” ? wyznał w rozmowie z ?Polityką?. „Zdarzyło się mimochodem, że schlastałem powieść pewnej autorki, która jednak, kiedy mnie poznała, nabrała sympatii i słuchała moich opinii(?) Co ja będę się znęcał nad kimś? Grafomania nie jest winą.”

Bereza wypromował wielu znanych polskich pisarzy, m.in. Marka Hłaskę, Janusza Głowackiego, Edwarda Stachurę, Mariana Pilota i Marka Nowakowskiego.

Informację o śmierci Berezy przekazał dziś Informacyjnej Agencji Radiowej Bohdan Zadura, redaktor naczelny miesięcznika „Twórczość”.

Fot. Henryka Berezy: Mariusz Kubik.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy