Zmarł Brian Garfield, autor powieści „Życzenie śmierci”, rozsławionej filmem z Charlesem Bronsonem

8 stycznia 2019


2018 rok zakończył się czarną serią. Po doniesieniach o śmierci Amosa Oza, Audrey Geisel i Edgara Hilsenratha docierają do nas kolejne smutne wieści. 29 grudnia w swoim domu w Pasadenie w Kalifornii w wieku 79 lat zmarł Brian Garfield, autor powieści „Życzenie śmierci”, która zapoczątkowała serię popularnych filmów zemsty z Charlesem Bronsonem.

Trzecia i ostatnia żona pisarza, Bina Garfield, powiedziała prasie, że ??przyczyną śmierci były powikłania związane z chorobą Parkinsona.

W swej długiej karierze Garfield, który był dalekim krewnym Marka Twaina, napisał około siedemdziesięciu książek w różnych gatunkach, od thrillerów i westernów po historie wojenne, które sprzedały się na świecie w nakładzie przekraczającym 20 milionów egzemplarzy. Wiele jego powieści doczekało się ekranizacji, zarówno w formie filmów kinowych, jak i telewizyjnych, żeby wymienić chociażby „Pojedynek po latach” z Charltonem Hestonem i Jamesem Coburnem czy „Grę w klasy” z Walterem Matthauem. Był również współtwórcą historii, na podstawie której nakręcono „Ojczyma” z Terrym O’Quinnem.

Charles Bronson w „Życzeniu śmierci”.

Największą popularność przyniosła mu wydana w 1972 roku powieść „Życzenie śmierci” opisująca liberalnego, dobrze sytuowanego nowojorczyka, który wypowiada wojnę miejskim przestępcom po tym, jak jego żona i córka padają ofiarą brutalnego napadu. Dwa lata po premierze książki powstała ekranizacja z Charlesem Bronsonem, która rozpoczęła szeroko zakrojoną debatę na temat ruchu samoobrony obywatelskiej. Brian Garfield nie był zadowolony z końcowego efektu. Twierdził, że ekranizacja zdawała się popierać samosąd, tymczasem bohater jego książki potępiał samowolnych mścicieli. Film skłonił autora do napisania kontynuacji zatytułowanej „Death Sentence”, która ukazała się w 1975 roku i jeszcze wyraźniej uwypuklała przesłanie, o jakie chodziło Garfieldowi. Nie przeszkodziło to producentom filmowym nakręcić kolejnych czterech produkcji, w których bohater kontynuował swoją vendettę. Oczywiście filmy te nie miały już nic wspólnego z twórczością Garfielda, poza postacią głównego bohatera.

Paradoksalnie to właśnie z filmowej serii „Życzenie śmierci” Brian Garfield był najbardziej znany. Starał się to jednak ignorować i robić swoje, pisząc kolejne książki.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy