Zmarł Bohdan Butenko ? mistrz ilustracji, autor komiksów, grafik, pisarz

16 października 2019


W poniedziałek 14 października w wieku 88 lat zmarł Bogdan Butenko, legendarny polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek. O śmierci artysty poinformował kwartalnik „Przekrój”.

Charakterystyczna kreska przypominająca dziecięce rysunki i niesamowity humor to znaki rozpoznawcze prac Bohdana Butenki. Artysta urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy, ale po wybuchu II wojny światowej przeniósł się z rodziną do Warszawy, gdzie mieszkał do końca życia. Dyplom w warszawskiej Akademii Sztuk Plastycznych (później przemianowanej na Akademię Sztuk Pięknych) obronił w pracowni Jana Marcina Szancera.

W 1955 roku, tuż po ukończeniu studiów, został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia i przez dziesięć lat zajmował się zatwierdzaniem projektów graficznych książek przeznaczonych do druku. Rok później zaczął ilustrować dzieła różnych pisarzy (zarówno w kraju, jak i za granicą). Nie bał się podejmować żadnych wyzwań. Stworzył nawet rysunki do książki telefonicznej.

„Cyryl, gdzie jesteś?” Wiktora Woroszylskiego, „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja, „Emil i detektywi” Ericha Kästnera, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” Edmunda Niziurskiego czy „Dong co ma świecący nos” Edwarda Leara ? to tylko te najbardziej rozpoznawalne, klasyczne pozycje literatury dziecięcej, które trudno wyobrazić sobie bez ilustracji Bohdana Butenki. Artysta tworzył także własne, kultowe już dziś książki i komiksy. Gapiszona, Kwapiszona czy Gucia i Cezara znają niemal wszyscy. Na ich przygodach wychowały się całe pokolenia czytelników. Bohaterowie trafili nawet na znaczki wydane w 2011 roku przez Pocztę Polską.

Butenko był nazywany architektem książki. Czuwał bowiem nad każdym najmniejszym szczegółem edytorskim powstających publikacji. „Książkę robi się jak sweter, czyli zaczynamy od okładki i przez wszystkie strony traktujemy ją równie serio, z równym zainteresowaniem i podejściem artystycznym. Książka musi być zrobiona w ten sposób, że nie jest to tylko garść ilustracji, które ktoś sobie gdzieś włoży” ? mówił artysta w wywiadzie udzielonym portalowi Culture.pl. „Na to wszystko składają się różne elementy, zaczynając od formatu, kolumny, paginy, i tak dalej. Cała strona poligraficzna musi korespondować z ilustracją, albo ? jeżeli kto woli ? ilustracja musi korespondować z tym wszystkim”.

Dorobek artystyczny Bohdana Butenki obejmuje ponad 200 książek, zarówno własnych, jak i cudzych, które wyróżniają się na półkach jego wyjątkową oprawą graficzną.

[am]
fot. Olaf/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy