Zmarł belgijski twórca komiksowy William Vance, rysownik serii „XIII” i „Bruce J. Hawker”

15 maja 2018


W poniedziałek wieczorem, 14 maja, zmarł legendarny belgijski twórca komiksowy William Vance, mistrz realistycznej kreski i autor ilustracji do takich popularnych serii, jak „XIII” czy „Bruce J. Hawker”. Artysta miał 82 lata i od długiego czasu zmagał się z chorobą Parkinsona.

„Mój przyjaciel, rysownik William Vance, zmarł dziś wieczorem. Będę za tobą tęsknił, stary lwie” ? napisał wczoraj na Twitterze Yves Schlirf, dyrektor wydawniczy oficyny Dargaud.

Vance uznawany był za jednego z ostatnich wielkich mistrzów belgijskiego komiksu. Zainspirowany kinem przygodowym wypracował realistyczny styl wizualnej narracji, który wielu później próbowało naśladować, ale mało kto zdołał mu dorównać.

Rysownik w rzeczywistości nazywał się William van Cutsem. Przyszedł na świat 8 września 1935 roku w belgijskiej miejscowości Anderlecht w pobliżu Brukseli. Po studiach w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych pracował przez jakiś czas w reklamie, aby w 1962 roku podjąć współpracę z magazynem „TinTin”.

Pierwszy sukces odniósł za sprawą serii „Bruno Brazil”, do której scenariusz napisał ówczesny redaktor naczelny „TinTina”, Greg. Niedługo potem zaczął pracować przy serii „Bob Morane”, która była częścią dużej franczyzy zapoczątkowanej powieściami Henriego Vernesa. Ulubionym cyklem komiksowym Vance’a był „Bruce J. Hawker”, do którego artysta sam pisał scenariusze.

William Vance w swojej pracowni.

Przełom w karierze rysownika przyszedł w 1984 roku, gdy scenarzysta Jean Van-Hamme, współtwórca „Thorgala”, zaproponował mu pracę przy nowej serii „XIII” opowiadającej o sensacyjnych przygodach tajnego agenta cierpiącego na amnezję. Komiksy o XIII opublikowano w 20 krajach, gdzie sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 14 milionów egzemplarzy. Seria doczekała się dwukrotnie ekranizacji w formie seriali telewizyjnych.

Vance narysował osiemnaście z pierwszych dziewiętnastu albumów serii. Choroba Parkinsona zmusiła go w 2010 roku do porzucenia pracy nad „XIII”. Obecnie serię kontynuują inni twórcy.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy