Zmarł autor komiksów Tadeusz Raczkiewicz, twórca Tajfuna

26 lutego 2019


25 lutego w swoim rodzinnym mieście Gubinie zmarł Tadeusz Raczkiewicz, autor komiksów, twórca m.in. serii „Tajfun”. W tym roku skończyłby 70 lat.

Urodzony w 1949 roku Tadeusz Raczkiewicz komiksem zainteresował się jako nastolatek, gdy zaczął czytać „Tytusa, Romka i A’Tomka” oraz polskie przedruki „Lucky Luke’a”. W końcu zaczął rysować własne historie i wysyłał je regularnie do „Świata Młodych”. To właśnie z tą gazetą związany był przez długi czas w epoce PRL-u. W drugiej połowie lat 80. był tam nawet jednym z najczęściej publikujących twórców komiksowych, obok Szarloty Pawel i Henryka J. Chmielewskiego.

Stworzone przez Tadeusza Raczkiewicza opowieści science-fiction o przygodach Tajfuna, wąsatego detektywa agencji wywiadowczej Nino, oraz jego dwóch koleżanek, Kriss i Maar, zachwyciły czytelników gazety, która wcześniej stawiała głównie na historie humorystyczne kierowane do młodszych odbiorców, jak „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Binio Bill” czy „Kajko i Kokosz”.

Raczkiewicz nie miał szczęścia do wydań albumowych. Komiks z przygodami Tajfuna miała wydać Krajowa Agencja Wydawnicza, ale na skutek przemian ustrojowych wydawnictwo upadło zanim publikacja trafiła do druku. Razem z kolejnymi redakcjami wydawnictw pod ziemię zapadły się również plansze komiksowe czekające na publikację. Przestał ukazywać się także „Świat Młodych”. Fani jednak pamiętali twórczość Raczkiewicza. Na kiermaszach komiksowych i aukcjach internetowych można było zdobyć nielegalne „edycje kolekcjonerskie” jego prac, a w sieci udostępniano skany.

Na swój książkowy debiut Raczkiewicz musiał czekać do 2006 roku, kiedy to Wydawnictwo Mandragora opublikowało w zbiorczym tomie trzy komiksy z przygodami Tajfuna. Miały też ukazać się kolejne, ale oficyna zaprzestała działalności. W tej sytuacji inicjatywą wykazali się miłośnicy autora. Zaproponowali mu wydanie tomiku z jego komiksami. Raczkiewicz zgodził się i udostępnił swoje prace. Fani sami je skanowali, czyścili i zmontowali książeczkę. Również sami sfinansowali jej wydrukowanie. Tak powstała antologia, którą od strony formalnej zaopiekowało się Wydawnictwa Ongrys. Później nakładem Ongrysa Raczkiewicz wznowił wiele innych swoich komiksów. Po długich latach przerwy powrócił również do rysowania nowych przygód Tajfuna.

Poza serią komiksów o Tajfunie Raczkiewicz stworzył też adaptacje powieści Verne’a („Piętnastoletni kapitan”, „Dwa lata wakacji”), westerny („Tajemnica czerwonego Tepee”), opowieści science fiction („Tajemnica Kamiennego Lasu”) i historię humorystyczną („Kuśmider i Filo”).

[am]
fot. Arek1979/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy