Zmarł autor „Cienia wiatru”, Carlos Ruiz Zafón. Pisarz chorował od dłuższego czasu na raka

19 czerwca 2020

Carlos Ruiz Zafón nie żyje. Autor popularnych książek, który zasłynął przede wszystkim „Cieniem wiatru”, zmarł w piątek 19 czerwca w swoim domu w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Przyczyną był rak jelita grubego, z którym zmagał się od dłuższego czasu. Pisarz miał 55 lat.

Wiadomość o śmierci Zafóna pojawiła się na oficjalnym profilu pisarza na Facebooku. „Nadal będziemy marzyć w towarzystwie wszystkich twoich książek i każdego słowa, które napisałeś. Na zawsze cię zapamiętamy, Carlos” ? napisali administratorzy profilu.

Zgon potwierdziło również hiszpańskie Wydawnictwo Planeta, które współpracowało z pisarzem od 20 lat. „To dla nas bardzo smutny dzień… łączyła nas przyjaźń, nie tylko kontakty zawodowe” ? powiedział przedstawiciel oficyny w rozmowie z dziennikiem „El Pais”.

„Carlosie! Pisałeś, że jedna książka ma moc, by zmienić życie człowieka. Dla nas taką moc miały Twoje książki, których wydawanie było dla nas zaszczytem. Do zobaczenia gdzieś w magicznych uliczkach Barcelony!” ? napisało w komunikacie Wydawnictwo Muza, które publikowało książki Zafóna w Polsce.

Carlos Ruiz Zafón był dziennikarzem i copywriterem, urodzonym w Barcelonie, ale po przeprowadzce do Los Angeles w 1993 roku całkowicie poświęcił się pisarstwu. Debiutował powieścią dla młodzieży „Książę mgły”, która stanowiła początek trylogii (dwa kolejne tomy to „Pałac Północy” i „Światła września”), ale prawdziwą sławę przyniosła mu pierwsza podróż na Cmentarz Zapomnianych Książek, czyli „Cień wiatru” opublikowany w 2001 roku. Cykl składający się z czterech książek zakończył w 2016 roku „Labirynt duchów”.

Bohaterem „Cienia wiatru” jest Daniel Sempere, syn owdowiałego antykwariusza. Daniela poznajemy jako dziesięciolatka, kiedy wraz z ojcem odwiedza tajemnicze miejsce pełne osieroconych książek, by wziąć pod opiekę jedną z nich. Traf chce, że z autorem wybranej książki ? Julianem Caraxem ? łączy się dziwna zagadka, tajemnica sięgająca korzeniami głęboko w przeszłość. „Cień wiatru” przemówił do milionów czytelników na całym świecie, zwłaszcza tych, którzy wiedzieli, co oznacza mieć tę jedną, wybraną, wyjątkową „książkę swojego życia”.

Powieść Zafóna jest ciepłym hołdem dla literatury i czytelnictwa w ogóle, a także dla wszystkich anonimowych ludzi, którzy czerpią z książek pociechę, nadzieję, zrozumienie i spokój. Bohaterowie serii ? Daniel i jego żona Bea, David Martin, Fermin i inni ? doświadczają przeszkód i zawirowań, ale antykwariat pełen zakurzonych książek jest dla nich stałą, niezmiennym punktem odniesienia, na którym budują swoją siłę i odwagę w momentach największego zwątpienia.

We wszystkich powieściach Zafóna pojawia się element tajemnicy, a droga do jej odkrycia to jednocześnie podróż bohaterów w głąb własnej tożsamości. Pisarz zawsze sprzeciwiał się ekranizacji swoich książek. Uważał, że należą do świata słowa i przeniesienie ich na ekran byłoby zdradą.

„Był jednym z największych współczesnych powieściopisarzy” ? czytamy na Twitterze wydawnictwa Planeta, które pożegnało Zafóna jego własnym cytatem: „książki mają duszę, duszę tych, którzy je piszą, tych, którzy je czytają, i tych, którzy o nich marzą”.

[kch]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy