Zmarł autor „Cienia wiatru”, Carlos Ruiz Zafón. Pisarz chorował od dłuższego czasu na raka
Carlos Ruiz Zafón nie żyje. Autor popularnych książek, który zasłynął przede wszystkim „Cieniem wiatru”, zmarł w piątek 19 czerwca w swoim domu w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Przyczyną był rak jelita grubego, z którym zmagał się od dłuższego czasu. Pisarz miał 55 lat.
Wiadomość o śmierci Zafóna pojawiła się na oficjalnym profilu pisarza na Facebooku. „Nadal będziemy marzyć w towarzystwie wszystkich twoich książek i każdego słowa, które napisałeś. Na zawsze cię zapamiętamy, Carlos” ? napisali administratorzy profilu.
Zgon potwierdziło również hiszpańskie Wydawnictwo Planeta, które współpracowało z pisarzem od 20 lat. „To dla nas bardzo smutny dzień… łączyła nas przyjaźń, nie tylko kontakty zawodowe” ? powiedział przedstawiciel oficyny w rozmowie z dziennikiem „El Pais”.
„Carlosie! Pisałeś, że jedna książka ma moc, by zmienić życie człowieka. Dla nas taką moc miały Twoje książki, których wydawanie było dla nas zaszczytem. Do zobaczenia gdzieś w magicznych uliczkach Barcelony!” ? napisało w komunikacie Wydawnictwo Muza, które publikowało książki Zafóna w Polsce.
Carlos Ruiz Zafón był dziennikarzem i copywriterem, urodzonym w Barcelonie, ale po przeprowadzce do Los Angeles w 1993 roku całkowicie poświęcił się pisarstwu. Debiutował powieścią dla młodzieży „Książę mgły”, która stanowiła początek trylogii (dwa kolejne tomy to „Pałac Północy” i „Światła września”), ale prawdziwą sławę przyniosła mu pierwsza podróż na Cmentarz Zapomnianych Książek, czyli „Cień wiatru” opublikowany w 2001 roku. Cykl składający się z czterech książek zakończył w 2016 roku „Labirynt duchów”.
Bohaterem „Cienia wiatru” jest Daniel Sempere, syn owdowiałego antykwariusza. Daniela poznajemy jako dziesięciolatka, kiedy wraz z ojcem odwiedza tajemnicze miejsce pełne osieroconych książek, by wziąć pod opiekę jedną z nich. Traf chce, że z autorem wybranej książki ? Julianem Caraxem ? łączy się dziwna zagadka, tajemnica sięgająca korzeniami głęboko w przeszłość. „Cień wiatru” przemówił do milionów czytelników na całym świecie, zwłaszcza tych, którzy wiedzieli, co oznacza mieć tę jedną, wybraną, wyjątkową „książkę swojego życia”.
Powieść Zafóna jest ciepłym hołdem dla literatury i czytelnictwa w ogóle, a także dla wszystkich anonimowych ludzi, którzy czerpią z książek pociechę, nadzieję, zrozumienie i spokój. Bohaterowie serii ? Daniel i jego żona Bea, David Martin, Fermin i inni ? doświadczają przeszkód i zawirowań, ale antykwariat pełen zakurzonych książek jest dla nich stałą, niezmiennym punktem odniesienia, na którym budują swoją siłę i odwagę w momentach największego zwątpienia.
We wszystkich powieściach Zafóna pojawia się element tajemnicy, a droga do jej odkrycia to jednocześnie podróż bohaterów w głąb własnej tożsamości. Pisarz zawsze sprzeciwiał się ekranizacji swoich książek. Uważał, że należą do świata słowa i przeniesienie ich na ekran byłoby zdradą.
„Był jednym z największych współczesnych powieściopisarzy” ? czytamy na Twitterze wydawnictwa Planeta, które pożegnało Zafóna jego własnym cytatem: „książki mają duszę, duszę tych, którzy je piszą, tych, którzy je czytają, i tych, którzy o nich marzą”.
[kch]
TweetKategoria: newsy