Zmarł Andrzej Czyżewski, kuzyn i biograf Marka Hłaski

15 lutego 2016

zmarl-Andrzej-Czyzewski
W sobotę 13 lutego w nocy zmarł Andrzej Czyżewski, ceniony architekt, w świecie literackim znany jako kuzyn i biograf Marka Hłaski. Miał 86 lat.

Starszy od Hłaski o cztery lata kuzyn mieszkańcom Tych znany jest głównie ze swoich dokonań architektonicznych. Zaprojektował wysokie budynki w centrum miasta, kościół św. Jadwigi, osiedle W, szkoły. Był również autorem projektów koncepcyjnych centrum handlowo-usługowego, ratusza i dworca centralnego.

W 1987 roku po śmierci matki Marka Hłaski, kiedy odziedziczył gromadzone przez nią archiwum rodzinne i przejął prawa do książek pisarza, zaczął prowadzić prace badawcze nad jego spuścizną. „Zdałem sobie wtedy sprawę, jak wiele jest luk i białych plam w życiorysie Marka Hłaski, jak mało wiadomo o chronologii wydarzeń w jego życiu” ? pisał po latach.

Owocem podjętych starań była biograficzna książka o Marku Hłasce zatytułowana „Piękny dwudziestoletni”, która doczekała się już kilku wydań. Czyżewski odpowiada też za przygotowanie najobszerniejszego wyboru listów pisarza, który ukazał się w 2014 roku nakładem Agory. Zgodził się również na publikację wczesnej powieści Hłaski pt. „Wilk”, którą odnalazł w archiwach Ossolineum student Uniwersytetu Gdańskiego, Radosław Młynarczyk.

Czyżewski nie poprzestawał na działalności wydawniczej. Brał też udział w licznych spotkaniach autorskich i wystawach poświęconych osobie i twórczości Hłaski. Co ważne, wytrwale prostował wiele półprawd, legend i przekłamań, jakie narosły przez lata wokół autora „Pierwszego kroku w chmurach”.

[am]
fot. Filmoteka Śląskich Portretów Mówionych

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy