Zlokalizowano dom na Białorusi, w którym mieszkali rodzice Czesława Miłosza

30 października 2020

W miejscowości Głębokie na Białorusi udało się zlokalizować dom, w którym mieszkali przez trzy lata rodzice Czesława Miłosza, Aleksander i Weronika Miłoszowie. Jak informuje telewizja Biełsat, budynek zachował się do dzisiaj.

Rodzice Czesława Miłosza – inżynier drogowy Aleksander Miłosz i jego żona, Weronika z Kunatów – od 1936 do 1939 roku mieszkali w Głębokiem, na ulicy Piłsudskiego 4. Ojciec poety odpowiadał tam za stan dróg w powiecie. Dzisiejszy adres budynku to Wolna 20. Udało się go zidentyfikować dzięki staraniom miejscowego historyka Kastusia Szytla.

Ulica Wolna w Głębokiem (fot. Google)

Badacz poszedł śladem notatki w „Kurierze Wileńskim”, gdzie wspomniano o przeniesieniu Aleksandra z Sokółki do Głębokiego. Adres ojca pisarza widniał także na Liście Właścicieli Samochodów. Rodzina posiadała pojazd marki Ford. Później, po wejściu bolszewików, ten samochód uratował Miłoszom życie. Świadomi, że polscy urzędnicy znajdą się natychmiast na cenzurowanym u komunistów, rodzice poety zapakowali pamiątkowe srebra i wyruszyli do Wilna, porzucając dom na dobre.

Miłosz odwiedził rodziców w Głębokiem dwukrotnie – na Boże Narodzenie w 1936 roku i latem 1939 roku. O swoich wrażeniach opowiadał potem w liście do Jarosława Iwaszkiewicza. „Odbywałem rekonwalescencję w Głębokiem, małym miasteczku (stolica powiatu dziśnieńskiego), w którym właścicielem jednego z drewnianych domów jest ojciec sławnego pisarza Dołęgi-Mostowicza. Nawet Żydzi mówią tam po białorusku, panuje tyfus brzuszny, chłopi chodzą w łapciach i mają garnki złotych rubli – b. bogate okolice – len” – czytamy w korespondencji Miłosza.

Spis właścicieli samochodów opublikowany w Wileńskim Dzienniku Wojewódzkim z 1937 roku (fot. Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa)

Budynek, w którym mieszkali Aleksander i Weronika Miłoszowie, stoi do dziś. Zdaniem Kastusia Szytla zachowany dom na obecnej ulicy Wolnej powinien otrzymać tablicę pamiątkową. Pomysł został przedłożony polskiemu ambasadorowi na Białorusi, niemniej szanse na jego realizację na razie są nikłe z uwagi na złe stosunki polsko-białoruskie. Wszystko jednak prędzej czy później może się zmienić i na domu pojawi się ślad po dawnych właścicielach i obecności w tym miejscu noblisty.

[kch]
źródło: Belsat TV

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy