Żelazny Tron z muszli klozetowej i szczotek do WC – sklep IKEA zaaranżował ekspozycję nawiązującą do sagi George’a R.R. Martina

5 kwietnia 2017


Powieściowy cykl fantasy „Pieśń lodu i ognia” oraz zrealizowany na jego podstawie serial „Gra o tron” potrafią inspirować do naprawdę niecodziennych rzeczy. Dowodzi tego przykład jednego z oddziałów firmy IKEA, który wystawił na ekspozycji model sedesu stylizowany na Żelazny Tron.

Tron królów w Siedmiu Królestwach, jeden z najbardziej charakterystycznych elementów prozy Martina i serialu HBO, to symbol władzy. Składa się z mieczy pokonanych wrogów. Legenda głosi, że żelazo zostało nagrzane i stopione razem przy użyciu ognistego oddechu smoka Baleriona. Tyle wiemy z kronik świata Westeros. A jak do tematu podeszła IKEA?

W jednym z francuskich salonów sieci stalowy oręż i zdobienia zastąpiono muszlą klozetową i szczotkami do WC. Nietypowa aranżacja, która znalazła się na ekspozycji, podpisana została pytaniem – „Oserez-vous monter sur le trône?”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: „Czy jesteś gotów zasiąść na tronie?”. Oczywiście można to rozumieć na dwa sposoby, zarówno w kontekście sprawowania królewskiego urzędu, ale także – w potocznym sensie – jako „pójście za potrzebą”. Dla czytelników sagi Martina w pytaniu tym kryje się jednak głębszy sens, jako że jeden z ważnych bohaterów „Pieśni lodu i ognia” został uśmiercony z chwilą zajmowania się właśnie… fizjologicznymi obowiązkami.

IKEA już wcześniej wyczuła marketingowy potencjał kryjący się w uniwersum znanym z książek Martina i serialu „Gra o tron”. W 2016 roku w niektórych oddziałach australijskich sklepów oferowano blokady drzwi, promując je hasłem „Hold the door”, skąd – w wielkim uproszczeniu – wzięło się imię Hodora, charakterystycznego stajennego z Winterfell, który służył rodowi Starków.

Ekspozycja IKEA nie jest oczywiście pierwszym toaletowym nawiązaniem do sagi „Pieśń lodu i ognia”. Dwa lata temu hollywoodzki twórca rekwizytów Tim Barker zbudował dla wielkiego fana twórczości Martina sedes, który był wierną kopią Żelaznego Tronu. Proces budowy niecodziennego gadżetu możecie prześledzić, klikając tutaj.

[mw,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy