Zbiór opowiadań w formie albumu na Facebooku

18 lutego 2012


Pisarz Alex Epstein postanowił opublikować swoją najnowszą książkę w formie albumu ze zdjęciami na Facebooku.

Książka składająca się z 88 mikro-opowiadań ukazała się w druku kilka miesięcy temu. W styczniu tego roku mieszkający w Izraelu autor postanowił spróbować czegoś nowego i opublikował ją za darmo w formie zdjęć umieszczonych w jednym albumie na Facebooku.

„Idea publikowania całego nowego zbioru bardzo krótkich opowiadań na Facebooku była po części eksperymentem, żeby zobaczyć, jak literatura może stać się bardziej społecznościowa” ? zwierzył się pisarz kilka dni temu na łamach Electric Literature. „Cyfrowy format niesie ze sobą ogromne korzyści dla czytelnika, ale w większości przypadków nadal stara się naśladować doznania, jakie odbieramy podczas czytania drukowanej książki (stronicowanie, zakładki, wirtualny regał, itd.). Chciałem zobaczyć, czy mogłoby być inaczej: w jaki sposób literatura może rozwijać się, gdy czytelnik ma możliwość śledzić, kto z jego przyjaciół lubi te same historie, kto udostępnia historie, które on udostępnił innym, w jaki sposób książka wytrzyma z komentarzami czytelników na każdej stronie, widocznymi dla wszystkich.”

Dla lepszej ekspozycji tekstu Epstein zdecydował się na minimalizm ? białe litery na ciemnoszarym tle. W ten sposób książka jest czytelna nie tylko na komputerze, ale również na iPadzie lub smartphonie. Nawet osoby, które nie mają profilu na Facebooku, mogą bez problemu korzystać z lektury, gdyż pisarz umieścił album z opcją dostępu również dla niezalogowanych.

„Byłem świadkiem (zaskoczony i szczerze mówiąc trochę osłupiały) jak setki ludzi jednocześnie czytało książkę 'od deski do deski’, minuta po jej opublikowaniu, niemal w czasie rzeczywistym. Moja całkowicie nie-mainstreamowa sztuka rozprzestrzeniała się wirusowo, jedynie dlatego, że umożliwiłem ją do czytania w miejscu, w którym ludzie już spędzają dużo czasu.”

Oryginalny album na Facebooku z książką Epsteina w języku hebrajskim można przeczytać na profilu pisarza.
Kilka fragmentów w języku angielskim umieścił na swoim Facebooku Electric Literature.

Poniżej zamieszczamy nasze tłumaczenie jednego z nich, znajdziecie je również wśród ogólnodostępnych zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Alex Epstein to urodzony w 1971 roku w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg) pisarz, który od ósmego roku życia mieszka w Izraelu. Jest autorem czterech zbiorów opowiadań i trzech powieści. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Izraelskiego Premiera w dziedzinie literatury. Dwa jego zbiory opowiadań przetłumaczono na język angielski.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy