Zbigniew Machej laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” za najlepszy tom poetycki 2021 roku

4 sierpnia 2022

Na plenerowej scenie przy Muzeum w Praniu odbyła się gala Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz”. Za najlepszy tom poetycki roku 2021 uhonorowany został Zbigniew Machej (na zdj. powyżej odbiera statuetkę z rąk przewodniczącego jury). Orfeusza Mazurskiego za najlepszą publikację poetycką wydaną w Polsce północno-wschodniej odebrał Michał Fałtynowicz.

W laudacji na cześć tegorocznego laureata „Orfeusza” Zbigniewa Macheja i jego książki „2020” członek kapituły nagrody Bronisław Maj powiedział: „Ten tom to urzekająca, narkotycznie zniewalająca i przerażająca jednocześnie (bo odważnie prawdomówna) kronika jednego roku – w tym właśnie kosmosie, na tej Ziemi, w tym kraju, w tym mieście, w tym sercu i tej świadomości, w tym ja. Jednego roku, w którym przeglądają się i kumulują wszystkie lata: te przepadłe już i te ostatnie, które być może jeszcze nam zostały… Ten tom to głęboko osobisty, 'prywatny’ i zarazem ogólny, w naszym imieniu dziś dokonany 'zamach na Wszystkość’, jakby to rzekł inny cieszyński poeta”.

O najlepszym tomiku z Polski północno-wschodniej, czyli „Traktacie barbarzyńcy” Michała Fultynowicza (na zdj. poniżej), przewodniczący jury Jarosław Ławski powiedział: „Autor ledwie drugiego tomu wierszy (po równie grandilokwentnym, 'erudycyjnym’ tomie 'Witajcie w moim Betlejem!’) olśniewa precyzją zapisu obserwacji, konceptystyczną kreatywnością, świeżością tonów i ujęć, autoironią. Ale mimowolnie zmusza czytelnika, by zapytał głośno: po co nam barbarzyńca, który tylko jest spektatorem, a nie twórcą traktatów? Jak długo z kątka 'ja’ można patrzeć na przemijających braci i siostry? Co po o-czytaniu? Można pójść dalej niż Szymborska? Zastygamy w czekaniu na odpowiedź barbarzyńcy. Na poetycki traktat bez cudzysłowu ironii”.

Wręczana od 2012 roku z inicjatywy Wojciecha Kassa, dyrektora Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, Nagroda Poetycka „Orfeusz” ma na celu uhonorowanie osiągnięć polskiej poezji lirycznej. Laureat „Orfeusza” otrzymuje statuetkę autorstwa Aliny Kluzy-Kaji i 30 tysięcy złotych a laureat „Orfeusza Mazurskiego” – 10 tysięcy złotych. Nagrody ufundowało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Podczas gali, która odbyła się 30 lipca, wiersze finalistów wykonywali studenci kierunku aktorstwa Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem Łukasza Borkowskiego w oprawie muzycznej duetu Stechek. Utwory finalistów były podstawą jednego semestru zajęć fakultatywnych na tej uczelni dla studentów I roku wydziału aktorstwo. Filmowe rejestracje 21 wierszy w wykonaniu studentów publikowane są w mediach społecznościowych Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza.

Nagrodę w tym roku przyznawało jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Kosińska, Anna Legeżyńska, Bronisław Maj i Marek Zagańczyk.

Laureatami Orfeusza byli dotąd: Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Lebda, Joanna Kulmowa, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner i Andrzej Kopacki. Orfeusza Mazurskiego otrzymali: Kazimierz Brakoniecki, Mariola Kruszewska, Katarzyna Citko, Erwin Kruk, Alicja Bykowska-Salczyńska, Michał Książek, Marzanna Bogumiła Kielar, Stanisław Raginiak i Teresa Radziewicz.

[am]
fot. M. Truszkowski

Tematy: , ,

Kategoria: newsy