Zasadź drzewo, a otrzymasz w prezencie książkę. W całej Polsce ruszyła nowa akcja ekologiczna

29 września 2021

Była akcja sprzątania Ziemi „Książka za worek śmieci”, czas na kolejną – „Książka za drzewo”. Fundacja Ekologiczna Arka rusza z inicjatywą zachęcającą do sadzenia drzew. Każdy, kto się przyłączy do akcji i posadzi drzewo, otrzyma jedną z książek zebranych wcześniej podczas specjalnych zbiórek w całym kraju.

Uruchomiony został system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie ksiazkazadrzewo.pl Dzięki działającej na stronie „interaktywnej mapie Polski” będzie można zobaczyć, gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, która pochodzić będzie od osoby, która wcześniej ją odda.

„Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę” – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Arka i pomysłodawca akcji.

Jak podaje fundacja, ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, iż każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt.

Nowa akcja Arki wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, zgodnie z którym planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

„Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę 'zero waste’ oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady” – dodaje Wojciech Owczarz.

Fundacja liczy, że akcja będzie miała też wymiar edukacyjny i uda się zwrócić uwagę na problem zmian klimatycznych.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy