Zaprezentowano nowy gatunek kraba, którego nazwa odwołuje się do… Severusa Snape’a

30 stycznia 2017


Czarowne odkrycie w świecie biologii, które odnosi się również do literatury. Na łamach periodyku naukowego „ZooKeys” dwójka badaczy zaprezentowała nowy gatunek kraba głębinowego, któremu nadano nazwę odwołującą się do postaci Severusa Snape’a z serii książek o Harrym Potterze.

Harryplax severus to maleńki, raptem kilkumilimetrowy krab żyjący w ciemnych głębinach w pobliżu wysp Guam na Pacyfiku. Nazwa kraba to swoisty hołd dla biologa i znalazcy tego skorupiaka, nieżyjącego już badacza Harry’ego Conleya, który natrafił na pierwszy okaz wśród pokrywających dno martwych koralowców już w 1998 roku. Naukowcy, którzy zajęli się po jego śmierci badaniem eksponatów, Peter K.L. Ng i Jose Christopher E. Mendoza, nie kryją, że określenie Harryplax zawiera w sobie również aluzję do Harry’ego Pottera.

Jeszcze ciekawiej sprawa przedstawia się z drugim członem nazwy. Epitet severus z łacińskiego oznacza „ciężki”, „rygorystyczny” i nawiązuje do rygorystycznego oraz żmudnego procesu, dzięki któremu krab został w końcu skatalogowany. Nazwa odnosi się także do postaci Severusa Snape’a, pamiętnego nauczyciela eliksirów w Hogwarcie. Taki nietypowy wybór naukowcy argumentują tym, że Snape potrafił skutecznie dochować jednego z najważniejszych sekretów w historii opisanej na kartach powieści J.K. Rowling i nie ujawniać swojej prawdziwej tożsamości aż do końca. W pewnym sensie podobnie rzecz się ma z małym krabem, który do tej pory nie został odkryty, mimo że pierwszy raz wyłowiono go blisko dwadzieścia lat temu.

Za nadanie nazwy nawiązującej do słynnych bohaterów literackich odpowiedzialny jest doktor Mendoza, który określa siebie jako zdeklarowanego Potteromaniaka i przyznaje, że nie zamierzał przepuścić okazji, aby odwołać się do swoich ulubionych bohaterów literackich. Doktor Ng, który znał znalazcę kraba osobiście, był dość rozbawiony propozycją kolegi i zgodził się na takie rozwiązanie.

Warto odnotować, że to już kolejny w ostatnim czasie hołd, jaki świat nauki składa serii książek o Harrym Potterze. W grudniu pisaliśmy o nowym gatunku pająka, który został nazwany Eriovixia Gryffindori, ponieważ przypomina Tiarę Przydziału, magiczne nakrycie głowy, które należało niegdyś do Godryka Gryffindora. Przykłady te dowodzą, że pokolenie czytelników, które wyrosło na lekturze „Harry’ego Pottera”, weszło już w wiek pozwalający przemycić im odrobinę magicznego świata J.K. Rowling do naszego życia.

[am,mw]
fot. Jose Christopher E. Mendoza
źródło: Live Science, ZooKeys

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy