Zapowiedziano wydanie książki zawierającej dzienniki, listy i teksty Jeffa Buckleya

12 kwietnia 2019


Jeff Buckley, wybitny muzyk zmarły tragicznie w 1997 roku, pozostawił po sobie nie tylko nieśmiertelne nagrania, ale również zapiski, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego. Na 15 października zapowiedziano światową premierę książki „Jeff Buckley: His Own Voice”, w której znajdą się niepublikowane wcześniej pamiętniki, listy oraz teksty artysty.

Jak pisze wydawca książki, amerykańska oficyna Da Capo Press, Buckley przez całe życie pilnie prowadził dzienniki, w których opisywał swoje cele, inspiracje, aspiracje i twórcze zmagania. Zapiski artysty stanowią ponoć jedną z najbardziej wnikliwych kronik życia, jaką pozostawił po sobie którykolwiek znany muzyk. „Te stronice przepełnione są tęsknotą, bólem, pożądaniem i nadzieją, które tak bogato zostały ukazane w jego muzyce” ? mówi redaktorka Romilly Morgan z wydawnictwa Octopus, które wydaje książkę na rynku brytyjskim.

Zamieszczone w tomie dzienniki obejmują niemal całe życie Jeffa Buckleya, od młodości spędzonej w Orange County, po wpisy poczynione w ostatnich miesiącach przed śmiercią w maju 1997 roku. Tom wzbogacony zostanie nieznanymi dotąd zdjęciami, reprodukcjami listów, tekstów piosenek, notatek oraz innych pamiątek z archiwum muzyka.

Za redakcję książki odpowiada Mary Guibert ? matka artysty oraz David Browne ? dziennikarz magazynu „Rolling Stone” i autor rodzinnej biografii Jeffa i Tima Buckleyów. „Byli i prawdopodobnie zawsze będą tacy, którzy chcą mówić za mojego syna, przypisywać sobie jego sukces lub wkładać słowa w jego usta. Decydując się na podzielenie tymi stronami ze światem, daję mu szansę przemówienia własnym głosem” ? oświadczyła Mary Guibert, dodając, że dla fanów artysty będzie to doskonała okazja, aby „przekonać się, jakim był uroczym, zabawnym, niesamowitym człowiekiem”.

„Tyle razy podczas pracy nad biografią zastanawiałem się, dlaczego Jeff, jeden z najbardziej charyzmatycznych i wpływowych muzyków, jacy pojawili się w latach dziewięćdziesiątych, podjął pewne decyzje lub poszedł pewną drogą. Teraz, gdy mamy możliwość lepiej poznać jego zapiski, możemy uzyskać odpowiedzi na niektóre z tych pytań i dowiedzieć się więcej o jego procesie twórczym i niespokojnie poszukującym umyśle” ? powiedział David Browne.

Data światowej premiery książki zbiega się z 25. rocznicą wydania „Grace” ? jedynego studyjnego albumu Jeffa Buckleya, który ukazał się za życia artysty. Poniżej możecie zobaczyć okładkę tomu „Jeff Buckley: His Own Voice” i reprodukcję jednego z tekstów piosenek, która zostanie w nim zamieszczona.

[am]
fot. Wikimedia Commons
źródło: The Bookseller, Rolling Stone

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy