Zapłać wierszem za kawę. Międzynarodowa akcja z okazji Światowego Dnia Poezji

21 marca 2018


21 marca tysiące kawiarni na całym świecie oferuje swoim klientom kawę w zamian za wiersz. W ten sposób biorą udział w międzynarodowej akcji Płacę Wierszem (Pay With a Poem) obchodzonej z okazji Światowego Dnia Poezji. Również niektóre polskie kawiarnie przyłączyły się do tej inicjatywy.

Światowy Dzień Poezji ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku dla uczczenia jednej z najwyżej cenionych form ekspresji kulturowej, przekazu wartości uniwersalnych i ludzkiej tożsamości w ogóle. Dziś służy promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Stwarza także okazję do przypomnienia dorobku poetyckiego zapomnianych czasami twórców oraz ożywienia tradycji recytacji i wieczorów poetyckich.

Właściciele kawiarni na całym świecie od kilku lat aktywnie włączają się w obchody tego wyjątkowego święta, zachęcając swoich klientów do twórczej zabawy. Tego dnia pozwalają za kawę zapłacić wierszem. Forma wiersza jest dowolna: może to być wiersz biały, krótkie haiku, wiersz wolny lub toniczny. Wystarczy odrobina fantazji.

Na świecie w promocji akcji intensywnie bierze udział austriacki producent kawy Julius Meinl, oferując kawę za wiersz w swoich firmowych kawiarniach na terenie 40 krajów. Ambasadorem tegorocznej kampanii wiedeńska marka uczyniła angielskiego piosenkarza JP Coopera, który przekonuje, że poezja jest nie tylko duszą literatury, ale także muzyki. Jak donosi Julius Meinl, każdego roku około 100 tysięcy osób płaci za kawę w lokalach firmy wierszami.

W Polsce akcja ma dużo mniejszy zasięg. O obchodach Światowego Dnia Poezji nie zapomina gdański Instytut Kultury Miejskiej, który organizuje festiwal Europejski Poeta Wolności. Za wiersz będzie można otrzymać rabat na kawę w dwóch lokalach w Gdańsku: w Sztuce Wyboru i pubie LOFT. Oprócz tego można zajść do Biblioteki pod Żółwiem lub Księgarni Firmin, gdzie własną twórczością poetycką zapłacimy za tomiki poezji twórców sieci Versopolis oraz gadżety Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Płatność wierszem oferuje również Białostocka Galeria i Restauracja Kwestia Czasu. Tu jednak oprócz wyobraźni literackiej trzeba się również pochwalić odwagą. Wiersz bowiem należy wyrecytować.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy