banner ad

Zapiski na marginesach poczynione przez Charlesa Dickensa ujawniają, jakie sławy pisały do jego gazety

17 lipca 2015

marginalia-dickensa
Brytyjski antykwariusz dokonał zdumiewającego odkrycia. Na marginesach oprawionych tomów prowadzonego przez Charlesa Dickensa tygodnika ?All the Year Round? odkrył osobiste notatki pisarza, które ujawniają nazwiska autorów poszczególnych tekstów, a są to często sławni wiktoriańscy twórcy.

We wrześniu ubiegłego roku antykwariusz Dr Jeremy Parrott nabył przez internet od handlarza z północnej Walii zestaw dwudziestu oprawionych tomów tygodnika założonego przez (i prowadzonego pod redakcją) Charlesa Dickensa. Zajrzał do nich dopiero w grudniu, a to, co zobaczył, sprawiło, że poczuł się, „jakby wszystkie święta Bożego Narodzenia przydarzyły mu się jednocześnie”. Na marginesach stron znalazł odręczne notatki. Kiedy w jednym z tomów zauważył sygnaturę Charlesa Dickensa i porównał ją z resztą wpisów, zdał sobie sprawę, że to właśnie słynny pisarz i właściciel gazety poczynił wszystkie adnotacje.

Znalezisko Parrotta ma niemałe znaczenie dla brytyjskiej literatury, ponieważ w czasach wiktoriańskich artykuły, opowiadania, wiersze i inne teksty często były publikowane w gazetach anonimowo. Dzięki notatkom Dickensa udało się ustalić autorstwo około 1,5 tysiąca utworów i rozwiać liczne chybione teorie na temat ich pochodzenia. Jak się okazuje, twórcami wielu z nich byli znakomici pisarze. Wśród trzystu autorów znaleźli się m.in. Elizabeth Gaskell (dwa eseje literackie), Wilkie Collins (osiem tekstów), a nawet Lewis Carroll (jeden wiersz). Całkiem sporą ilość, bo aż 40 procent wszystkich artykułów, napisały kobiety (w tym ponad sto tekstów, które wyszły spod pióra pierwszej w Wielkiej Brytanii dziennikarki, która otrzymywała stałą pensję, Elizy Lynn Linton).

Swoje odkrycie Parrott przedstawił podczas konferencji dla badaczy prasy wiktoriańskiej, która odbyła się w miniony weekend na Uniwersytecie w Ghent. Analizy innych czołowych uczonych potwierdziły, że przynajmniej część zapisków wykonał własnoręcznie Dickens. Padają już głosy, że odkrycie Parrotta można przyrównać do rozszyfrowania Kamienia z Rosetty, ponieważ znacząco wpłynie na bibliografie wielu XIX-wiecznych autorów.

[er]
źródło: The Guardian, Telegraph

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy