banner ad

Żanna Słoniowska laureatką Nagrody Conrada za debiut 2015 roku

2 listopada 2016

zanna-sloniowska-nagroda-conrada-2016
Żanna Słoniowska, autorka powieści „Dom z witrażem”, została wyróżniona Nagrodą Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku. Laureatka otrzymała czek w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Żanna Słoniowska to urodzona w 1978 roku dziennikarka, tłumaczka i pisarka, która jest Ukrainką z polskimi korzeniami. Od lat mieszka w Krakowie, specjalizuje się w historii Lwowa, wydała nawet album „Przedwojenny Lwów. Najpiękniejsze fotografie”. W 2014 roku zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim zorganizowanym przez Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”. Powieść „Dom z witrażem” została wybrana najlepszą spośród 1000 nadesłanych tekstów. Nagrodą było wydanie książki. O dobrej decyzji jurorów może świadczyć fakt, że powieść przyniosła debiutującej prozaiczce nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2016. Teraz zaś, głosami czytelników, którzy mogli wybierać spośród pięciu nominowanych tytułów, Żanna Słoniowska otrzymała Nagrodę Conrada za debiut.

„Każdy człowiek szuka bezpieczeństwa, ale dla mnie osobiście pisanie tej książki było wbrew tej ludzkiej, podstawowej potrzebie. Przez pięć lat to była kwestia wiary. Pisałam tekst, na który nikt nie czekał, pisałam w rodzinnym języku, rzuciłam nawet moją pracę, jednak światy, które w zamian odkryłam, przerosły moje najszczersze oczekiwania” – mówiła Żanna Słoniowska, odbierając nagrodę.

„Dom z witrażem” to czteropokoleniowa saga rodzinna o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich, a także opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. Narratorka przybliża nam historię swoją, a także swej matki, babki i prababki mieszkających od lat w lwowskiej kamienicy. Każda z nich doświadczyła życia w innej epoce.

Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się 30 października na Gali Nagrody w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Impreza kończyła 8. edycję Festiwalu Conrada.

zanna-sloniowska-dom-z-witrazem

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy