Zaginiona sztuka Williama Faulknera doczekała się pierwszej publikacji

23 listopada 2015

zaginiona-sztuka-faulknera
W miniony piątek po raz pierwszy ukazała się drukiem odnaleziona po latach jednoaktówka „Twixt Cup and Lip” napisana tuż po I wojnie światowej przez laureata Literackiej Nagrody Nobla i amerykańskiego klasyka Williama Faulknera.

„Faulkner napisał ją w okresie wielkich przemian społecznych, szczególnie dla kobiet” – powiedział w rozmowie z „The Associated Press” Andrew Gulli, redaktor naczelny „The Strand Magazine”, znany w Stanach „tropiciel” dawno zapomnianych lub uważanych za zaginione dzieł F. Scotta Fitzgeralda, Marka Twaina, Johna Steinbecka i innych wielkich pisarzy. Sztukę Faulknera odkrył w archiwach zgromadzonych na Uniwersytecie Wirginii. „To unikalne dzieło, gdyż pokazuje humorystyczną stronę Faulknera, a zarazem zgłębia kiełkujący motyw niezależnych kobiet ery jazzu, który został rozwinięty bardziej przez F. Scotta Fitzgeralda i Dorothy Parker” – ocenił sztukę Gulli.

Faulkner napisał „Twixt Cup and Lip” jako dwudziestokilkulatek, niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Sztuka to jednoaktowa komedia, w której o rękę wyzwolonej kobiety zabiega dwóch mężczyzn, a bohaterka w ostatniej chwili zmienia zdanie. Choć Faulkner dziś znany jest przede wszystkim ze swojej prozy, to we wczesnym okresie zajmował się głównie twórczością poetycką i dramaturgiczną. Jak uważa Christopher Rieger, dyrektor Centrum Studiów nad Faulknerem na Stanowym Uniwersytecie Południowo-Wschodniego Missouri, „Twixt Cup and Lip” powstała we wczesnych latach 20. ubiegłego wieku, gdy Faulkner był członkiem trupy teatralnej Uniwersytetu Mississippi, a tytuł sztuki zaczerpnięty został ze starego angielskiego powiedzenia, że wiele może się wydarzyć między ustami a brzegiem pucharu, co oznacza, że nawet pozornie pewne rzeczy mogą ulec zmianie.

„Faulkner wykazuje zmysł komediowy i talent do dialogu” – ocenił jednoaktówkę Rieger, dodając, że lata później pisarz pracował jako scenarzysta dla Hollywood. „Nie znajdziecie tu znaku firmowego jego bardziej znanych dzieł, ale technika, którą tu doskonali, miała mu w przyszłości dobrze służyć”.

W mniej więcej tym samym czasie Faulkner napisał inną jednoaktówkę o tytule „The Marionettes” – romans oparty na jego związku ze szkolną miłością (i przyszłą żoną) Estelle Oldham. Christopher Rieger uważa, że „Twixt Cup and Lip” także może mieć korzenie w tym związku. „Niedługo przed rozpoczęciem prac nad tymi sztukami Estelle uległa presji swoich rodziców i poślubiła innego mężczyznę. Faulkner mógł mieć jakiś żal, że nie wstawiła się za ich związkiem, i użył sztuki jako swojego rodzaju spełnienie życzenia – wyobrażając ją sobie jako bardziej niezależną”.

Odnaleziona sztuka została opublikowana w świątecznym wydaniu „The Strand Magazine”, który w piątek 20 listopada trafił do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

[ks]
fot. The Strand Magazine
źródło: USNews

Tematy: , ,

Kategoria: newsy