Zaginiona książka wróciła do biblioteki po ponad 150 latach

5 sierpnia 2013

książka zwrócona bibliotece po 150 latach
Do biblioteki im. Grace Doherty w Centre College w miejscowości Danville (Kentucky, USA) powróciła książka, którą według szacunków wypożyczono przed co najmniej 150 laty.

Zgubę odnalazł jeden ze studentów odbywający staż w miejscowej szkole dla głuchoniemych. Na książkę natrafił podczas inwentaryzacji w sali ekspozycyjnej muzeum znajdującego się na terenie kompleksu tejże uczelni.

Książka ta to drugi z ośmiu tomów dzieła zatytułowanego ?Starożytne Cywilizacje? autorstwa Charlesa Rollina, znanego XVIII-wiecznego francuskiego uczonego, którego prace są nadal powszechnie czytane we Francji. Odnaleziony egzemplarz opublikowano w 1828 roku. Chociaż nie ma możliwości dokładnego ustalenia, kiedy po raz ostatni został wypożyczony, zdaniem dyrektora biblioteki Stana Campbella, znajdujące się z tyłu książki notatki pozwalają wywnioskować, że musiało to mieć miejsce ponad 150 lat temu.

Odręczna notka sporządzona przez nieznanego czytelnika w lipcu 1854 roku głosi: „Od tej pory nie będę jeść ani mięsa, ani sosów”.

Jak powiedział w rozmowie z FoxNews dyrektor placówki, w zbiorach istniejącej od prawie 200 lat biblioteki znajdował się kiedyś cały komplet dzieł Rollina. Do czasu odnalezienia wspomnianego wyżej tomu wszystkie jednak uchodziły za zaginione.

fot. Centre College

Tematy: , ,

Kategoria: newsy