Zadie Smith napisze z mężem scenariusz filmu science-fiction

2 lipca 2015

zadie-smith-scenariusz-filmu
Brytyjska pisarka Zadie Smith wraz z mężem Nickiem Lairdem i francuską reżyserką Claire Denis napisze scenariusz filmu science-fiction. Zdjęcia mają ruszyć w Niemczech pod koniec 2015 lub na początku 2016 roku.

Nie ujawniono na razie zbyt wielu szczegółów na temat projektu, który powstanie na bazie pomysłu reżyserki i jej wspólnika Jean-Pola Fargeau. Wiadomo jedynie, że akcja filmu rozgrywać się będzie w kosmosie daleko poza Układem Słonecznym, w przyszłości, która przypomina teraźniejszość.

Udział Zadie Smith w filmowym projekcie z gatunku science fiction może być dla niektórych zaskoczeniem. Warto jednak przypomnieć, że fantastyka nie jest obca brytyjskiej pisarce. W 2013 roku Zadie ogłosiła, że rozpoczęła prace nad powieścią science fiction. Trudno ocenić, czy książka nadal powstaje, a jeśli tak, to kiedy ujrzy światło dzienne, ale przy okazji pisarka wyjawiła, że czyta dużo Ursuli K. Le Guin, a serial „Gra o tron” uważa za arcydzieło.

Reżyserka powstającego filmu, Claire Denis, to 69-letnia skandalistka kina francuskiego znana z takich obrazów, jak ?Piękna praca? czy ?35 kieliszków rumu?. Nigdy dotąd nie realizowała projektów po angielsku. To z jej strony wyszła propozycja współpracy z Zadie Smith.

[aw,am]
fot. B.C. Lorio

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy