Zadie Smith napisała wspólnie z mężem książkę dla dzieci o śwince morskiej, która nosi strój do judo

10 marca 2020


Zadie Smith napisała książkę dla dzieci. Wspomógł ją w tym mąż, Nick Laird, który również jest pisarzem i poetą. Publikacja zilustrowana przez debiutantkę Magentę Fox ma ukazać się 8 kwietnia 2021 roku.

Książka obrazkowa, którą autorka napisała wspólnie z mężem, ma nosić tytuł „Weirdo” (z ang. „Dziwo”). Historia opowiada o kawii domowej (potocznie nazywanej świnką morską) o imieniu Maud, która z niewyjaśnionego powodu nosi strój do judo i nie wszyscy w jej otoczeniu to rozumieją i akceptują. Gdy Maud znajdzie się w nowej i zagmatwanej sytuacji, podejmie odważne decyzje i doprowadzi do nieoczekiwanych spotkań, dzięki czemu znajdzie swoje miejsce i zaakceptuje własną indywidualność.

„Cieszymy się, że możemy współpracować z Magentą, której ilustracje uwielbiamy. Ze wszystkich książek, które opublikowaliśmy, ta jest naszą ulubioną. Niech żyją wszystkie dziwaki!” – napisali w oświadczeniu Zadie Smith i jej mąż Nick Laird.

Zadie Smith i Nick Laird poznali się dzięki literaturze. On był pierwszym wydawcą jej utworu, który ukazał się w antologii tekstów napisanych przez studentów Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu w Cambridge. Przyjmując opowiadania do druku, Nick nie znał osobiście Zadie. Spotkali się dopiero przy okazji premiery książki. Najpierw byli najlepszymi przyjaciółmi, potem zostali parą i w końcu pobrali się w 2004 roku, kiedy Zadie Smith opublikowała „Białe zęby”. Powieść przyniosła autoce międzynarodową sławę. Choć Nick również jest publikującym autorem (ma w dorobku trzy powieści i cztery tomy poezji), musiał – jak sam mówi ze śmiechem – pogodzić się z rolą „pana Smitha”, bowiem to jego żona jest dużo popularniejsza. Para od początku jednak wspiera się w pisarstwie. Są pierwszymi czytelnikami swoich tekstów i krytycznymi redaktorami. Teraz wreszcie mieli okazję napisać wspólnie książkę.

[am]
źródło: The Bookseller

Tematy: , ,

Kategoria: newsy