Zachar Prilepin nagrywa album muzyczny

2 kwietnia 2015

Prilepin_nagrywa_plyte
Zachar Prilepin, laureat prestiżowej rosyjskiej nagrody literackiej Bolszaja Kniga, postanowił na najbliższy rok porzucić pisanie i ? pomimo że nigdy wcześniej nie traktował poważnie swojej drugiej pasji ? zająć się twórczością muzyczną.

„Przez najbliższy rok nie będę zajmował się literaturą piękną, ponieważ życie, które obecnie mnie otacza jest ważniejsze i ciekawsze, niż literatura piękna. A powieści pojawią się później” ? oznajmił autor.

Artysta postanowił na jakiś czas wycofać się z aktywnego uczestnictwa w życiu literackim i poświęcić ten okres na nagranie płyty wraz z rosyjskimi gwiazdami rocka. Album pojawi się w sprzedaży już w kwietniu. „Premiera już wkrótce. Nagraliśmy bardzo dobrą płytę. Miałem szczęście robić muzykę z ludźmi, których zdjęcia wisiały u mnie w młodości na ścianach, których muzyka ukształtowała mnie takim, jakim jestem” ? powiedział Prilepin.

Ostatnia książka pisarza, „Nieobcy bunt”, która wkrótce dostępna będzie w księgarniach rosyjskich, została napisana w formie kroniki i dotyczy bieżących wydarzeń na Ukrainie. Autor oparł ją na historycznej paraleli, notatkach naocznego świadka i filozoficznych refleksjach.

Prilepin wielokrotnie odwiedzał Ukrainę. Jeździł tam zarówno przed wojną, jak i w jej trakcie z pomocą humanitarną, ale ? jak twierdzi ? wyjazdy te oraz jego doświadczenia jako obserwatora i „wspólnika separatystów” nie stały się podstawą książki.

Zdaniem autora jest ona publicystyczno-filozoficznym rozważaniem na temat rosyjskiej historii. Wszystkie ukraińskie i małorosyjskie wydarzenia ukazał przez pryzmat dziejów staroruskich i okresu kijowskiego. Książka jest bardzo osobistym dziełem pisarza. Czytelnik odnajdzie w niej dziesiątki odniesień nawiązujących do postaci z literatury rosyjskiej, filozofii i historii, które ? zdaniem Prilepina ? z pewnością podzielałyby jego poglądy.

[wn]
źródło: TASS, Rambler

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy