„Zabójstwo Rogera Ackroyda” Agathy Christie kryminałem wszech czasów wg brytyjskich pisarzy

6 listopada 2013

"Zabójstwo Rogera Ackroyda" kryminałem wszech czasów
Klasyczna powieść Agathy Christie ze złotej ery angielskiego kryminału została wybrana najlepszą powieścią kryminalną, jaką kiedykolwiek napisano. Wyboru dokonało ponad 600 autorów zrzeszonych w brytyjskim Stowarzyszeniu Pisarzy Literatury Kryminalnej.

?Zabójstwo Rogera Ackroyda? w rywalizacji o zaszczytne miano pokonało m.in. ?Długie pożegnanie? Raymonda Chandlera, ?Milczenie owiec? Thomasa Harrisa i ?Psa Baskerville’ów? Artura Conan Doyle’a. To trzecia powieść autorki, w której pojawił się detektyw Herkules Poirot. Narratorem tej wyjątkowej w dorobku Agathy Christie książki jest jednak ktoś inny, mianowicie doktor James Sheppard, wiejski lekarz, który mieszka ze swą wścibską siostrą Karoliną w King’s Abbot. Opowieść rozpoczyna się od niezwykle przykrego faktu: doktor Sheppard jest zmuszony stwierdzić zgon pewnej kobiety, która, jak głosi plotka, popełniła samobójstwo w wyniku wyrzutów sumienia. Kilka dni później małą wiejską społeczność elektryzuje wiadomość o zabójstwie Rogera Ackroyda. Gry z wyjątkowo perfidnym mordercą podejmuje się Herkules Poirot. Doktor Sheppard z kolei zostaje jego asystentem.

Powieść wywołała liczne kontrowersje, nie chodziło jednak o tematykę książki, lecz zastosowane rozwiązanie fabularne. Zakończenie powieści było sprzeczne z ówczesnymi kanonami literatury kryminalnej. Z tegoż powodu Agatha Christie została nawet wykluczona z tak zwanego ?Klubu Detektywów? zrzeszającego autorów powieści detektywistycznych.

„Myśleliśmy, że może tym razem będzie jednak inaczej , ale Christie jest po prostu najlepsza” ? powiedziała w rozmowie z „The Guardian” Alison Joseph, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej. „Była prawdziwą pisarką, podejmowała ryzyko i myślała o formie, tak, jak to robią wszyscy pisarze”.

Christie została również wybrana najlepszą autorką kryminałów. Z kolei za najlepszą serię kryminalną uznano „Sherlocka Holmesa”.

Pojawiły się głosy niezadowolenia ze strony niektórych członków Stowarzyszenia, że obecnie literatura kryminalna jest już nieco mniej stereotypowa i dlatego warto byłoby wybrać kogoś z młodszych twórców. Jak jednak zauważyła w rozmowie z „The Independent” Alison Joseph, „nasz gatunek nadal jest tak popularny właśnie z powodu swej długiej i bogatej historii, a zwycięzcy plebiscytu to odzwierciedlają”.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy