Z uwagi na stan epidemii Poznańska Nagroda Literacka została przesunięta na jesień

4 kwietnia 2020


Z uwagi na stan epidemii, a także w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników oraz organizatorów podjęto decyzję o zmianie daty wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej, a także o przesunięciu terminu ogłoszenia laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Adama Mickiewicza.

„Zwyczajowo nazwiska laureata i nominowanych poznawaliśmy wiosną ? w tym roku jednak ogłoszone zostaną w drugiej połowie września 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 20 listopada 2020 roku w Centrum Kultury Zamek ? miejskiej instytucji kultury, która jest głównym partnerem fundatorów nagrody” ? informują poznańscy urzędnicy.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowiono w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka. Była to wspólna inicjatywa Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, oraz profesora Bronisława Marciniaka, ówczesnego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy złotych przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy złotych) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont oraz Wiesław Myśliwski, a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka: Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk.

Koronawirus jest również powodem zmiany terminu organizowanego co roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Festiwalu Fabuły, który miał odbyć się w maju. Na tegoroczną edycję wydarzenia jesteśmy wstępnie zaproszeni między 17 a 21 listopada. „Planowanie czegokolwiek w sytuacji tak dużej niepewności jest karkołomne ? ale mamy ogromną nadzieję, że uda się nam spotkać jesienią!” ? piszą organizatorzy.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy