Z okazji Światowego Dnia Poezji za filiżankę kawy lub herbaty zapłacisz wierszem

21 marca 2019


21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w wielu kawiarniach na całym świecie za filiżankę kawy lub herbaty można zapłacić własnoręcznie napisanym wierszem. To akcja austriackiego producenta kawy Julius Meinl, ale włączają się w nią również inne lokale.

W 1999 roku UNESCO ustanowiło 21 marca Światowym Dniem Poezji. Celem tego święta jest nie tylko promowanie czytania i nauczania poezji, ale także zachęcanie do tworzenia własnych utworów. Idea ta bezpośrednio łączy się z korzeniami marki Julius Meinl, która wywodzi się z jednej z europejskich stolic kultury – Wiednia. Z tej okazji austriacki producent kawy już od 6 lat organizuje spotkania z poezją na całym świecie. Przez cały dzień wiersze zapisane na specjalnych bilecikach służą jako środek płatniczy za kawę lub herbatę Julius Meinl. W tym roku do akcji „Płać wierszem” przyłączyły się także polskie kawiarnie sieci.

„Szósta edycja akcji 'Płać wierszem’ ma zainspirować wszystkich do twórczego myślenia. Mogą wziąć w niej udział także mieszkańcy Polski” – mówi Piotr Pilch, prezes Julius Meinl Polska. „Poprzez zmianę waluty: poezja za kawę lub herbatę, chcemy zachęcić ludzi do podniesienia wzroku znad swoich telefonów i dostrzegania świata oraz innych ludzi wokół. Przy filiżance kawy bądź herbaty każdy z gości kawiarni będzie miał szansę zainspirować się otoczeniem i obudzić w sobie wewnętrznego poetę” – dodaje.

Jak wziąć udział w akcji? Wystarczy w czwartek 21 marca odwiedzić wybraną kawiarnię i na miejscu, na bilecikach dostępnych w lokalu, stworzyć wiersz. Pełna lista lokali, w których tego dnia można zapłacić poezją za filiżankę kawy lub herbaty znajdziecie na stronie organizatora. W Polsce inicjatywa ma ograniczony zasięg, ponieważ Julius Meinl działa u nas dopiero od niedawna i posiada jedynie pięć kawiarni: w Warszawie, Szczecinie, Zielonej Górze, Koninie i Wyszkowie. Niemniej co roku włączają się do niej również inne lokale, dlatego warto sprawdzić, czy kawiarnie w twoim mieście również nie oferują kawy lub herbaty za wiersz.

fot. mat. prasowe

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy