banner ad

Z domu Raya Bradbury?ego zrobiono podpórki na książki

30 czerwca 2015

podporki-z-domu-raya
Wielbiciele twórczości i przyjaciele Raya Bradbury?ego z przerażeniem obserwowali, jak charakterystyczny żółty dom jednego z największych wizjonerów amerykańskiej literatury fantastycznej zostaje poddany rozbiórce przez nowego właściciela. Nie zapomniano jednak o tych, którym pisarz był szczególnie bliski. Drewniane elementy domu zostały przerobione na podpórki na książki, które można było kupić w Internecie.

Dom pisarza znajdujący się w dzielnicy Cheviot Hills w Los Angeles został w czerwcu 2014 roku sprzedany za 1,765 miliona dolarów znanemu architektowi Thomowi Mayne?owi. Nowy właściciel postanowił rozebrać dom, jednakże uwzględniając prośby przyjaciół i wielbicieli Bradbury’ego podjął współpracę z firmą The ReUse People, która zajmuje się odzyskiwaniem i przetwarzaniem materiałów budowlanych.

Z racji tego, że dom Bradbury’ego posiadał wiele drewnianych elementów, zdecydowano się wykonać z nich podpórki na książki. Jest to gest o tyle szczególny, że sam autor darzył książki ogromną miłością. Każdy pokój w jego domu był wypełniony regałami. Firma The ReUse People wykonała jedynie 451 podpórek na książki, na których wypalono znak „451 F” nawiązujący do najsłynniejszej powieści Bradbury’ego, „451 stopni Fahrenheita”. Podpórki można było zakupić w cenie 88,50 dolara za sztukę. Do każdego egzemplarza dołączono list córki pisarza potwierdzający autentyczność przedmiotu. Dochód ze sprzedaży podpórek przekazany został na rzecz Centrum ds. Studiów nad twórczością Raya Bradbury?ego.

Nowy właściciel nieruchomości planuje także umieszczenie na przedniej ścianie nowego budynku tablicy upamiętniającej pisarza wraz z tytułami wszystkich jego książek. Firma The ReUse People podaje, że z drewnianych elementów domu uzyskano łącznie 10,7 ton tarcicy przeznaczonej do ponownego użycia.

[aw,am]
źródło: Off-Ramp/KPCC, The ReUse People

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy