Z białoruskich bibliotek szkolnych znikną książki noblistki Swietłany Aleksijewicz i ponad 30 innych pisarzy

20 czerwca 2022

Białoruskie władze chcą usunięcia z bibliotek szkolnych książek, których autorzy byli członkami opozycyjnego Związku Pisarzy Białoruskich, zlikwidowanego przez reżim Łukaszenki. Z półek mają zniknąć m.in. dzieła laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Swietłany Aleksijewicz.

„Z tego, co się dowiedzieliśmy, biblioteki szkolne na Białorusi otrzymały listę autorów, których książki należy wycofać z użytku. Wszyscy są członkami Związku Pisarzy Białoruskich, który został zlikwidowany przez władze” – poinformowała na swoim profilu na Facebooku opozycyjna Białoruska Rada Kultury, która uznawana jest przez reżim Łukaszenki za „organizację ekstremistyczną”.

Do wiadomości dołączono skan dokumentu, na którym znalazły się nazwiska 33 pisarzy. Oprócz noblistki Swietłany Aleksijewicz na liście znaleźli się m.in. znani polskim czytelnikom autorzy: Alhierd Bacharewicz, Walancin Akudowicz czy uhonorowany gdańską nagrodą Europejski Poeta Wolności Uładzimir Arłou.

Co warte nadmienienia, cenzorzy dokonali również pomyłki. Nazwisko poety Andreja Chadanowicza zapisano błędnie – zapewne myląc go z rosyjskim poetą Władysławem Chodasiewiczem.

W lipcu 2021 roku Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi rozpoczęło kontrolę w Związku Pisarzy Białoruskich, a w październiku organizacja została zlikwidowana. Uzasadniono to niepłaceniem przez nią podatków oraz niejasnymi operacjami finansowymi. Rzeczywistym powodem był publiczny apel do władz o zaprzestanie stosowania przemocy wobec protestujących, którzy nie zgadzali się z wynikiem wyborów prezydenckich na Białorusi w 2020 roku. W kraju nadal działa prorządowy Związek Pisarzy Białorusi.

[am]
fot. (1) Carolinapgphtography/Flick (2) Belarusian Council for Culture

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy