XVII-wieczny amerykański psałterz jedną z najdroższych książek na świecie?

18 kwietnia 2013

psalterz najdroższą książką
26 listopada nowojorski dom aukcyjny Sotheby?s zamierza wystawić na licytację niezwykle rzadki XVII-wieczny psałterz. Oczekuje się, że wolumin osiągnie cenę do 30 milionów dolarów, co uczyni go najdroższą drukowaną książką, jaką kiedykolwiek sprzedano na świecie.

Bay Psalm Book to pierwsza książka wydrukowana w Północnej Ameryce w 1640 roku w nakładzie 1700 egzemplarzy. Fundusze na jej wydanie zebrano w Anglii, a następnie wszystkie niezbędne materiały ? m.in. prasę drukarską i papier ? wysłano do Nowego Świata. Do dnia dzisiejszego przetrwało prawdopodobnie jedynie 11 sztuk psałterza (przynajmniej o tylu wiedzą specjaliści), z czego dwie są własnością kościoła w Bostonie. Jedna z nich ma właśnie trafić w listopadzie na sprzedaż, a zebrane dzięki licytacji pieniądze pozwolą utrzymać zabytkowy budynek kościoła otwarty i bezpłatny dla odwiedzających.

Szacuje się, że cena za psałterz osiągnie nową rekordową sumę. Po raz ostatni jeden z egzemplarzy tej książki trafił na sprzedaż w 1947 roku i przyniósł właścicielom 151 tysięcy dolarów, co stanowiło wówczas najwyższą znaną kwotę, zapłaconą za książkę drukowaną. Biorąc pod uwagę inflację oraz obecne zainteresowanie inwestorów rynkiem kolekcjonerskim, specjaliści z Sotheby?s przewidują, że listopadowa aukcja zamknie się w widełkach od 15 do 30 milionów dolarów, dzięki czemu psałterz ponownie uzyska pozycję lidera w zestawieniu najdroższych drukowanych książek.

Obecnie mianem tym może się pochwalić dzieło amerykańskiego przyrodnika, ornitologa i malarza Johna Jamesa Audubona pt. ?Birds of America? (z ang. ?Ptaki Ameryki?). W 2010 na aukcji w Londynie czterotomowy komplet sprzedano za równowartość 11,5 miliona dolarów. Z kolei najdroższą książką w ogólnym zestawieniu (wliczając rękopisy) jest 72-stronicowy notes Leonarda da Vinci, nabyty w 1994 roku przez miliardera Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.

fot. Sotheby’s

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy