Wystawiają Szekspira po pijaku

19 września 2014

pijacki-Szekspir
Rośnie liczba zespołów teatralnych, które uznały, że najlepszym sposobem, aby zainteresować współczesnego młodego odbiorcę Szekspirem, jest wystawienie sztuk angielskiego barda przy akompaniamencie alkoholu. Piją wszyscy ? publiczność i aktorzy.

Jedna z trup działających w Nowym Jorku nazywa się Drunk Shakespeare (z ang. Pijany Szekspir) i przedstawia siebie jako „zespół profesjonalnych pijaków z poważnym problemem Szekspirowskim”. Nie występują na deskach teatrów, lecz w barach i pubach. Każdego wieczoru przed występem piją kilka szotów whisky, a następnie próbują wykonać sztukę Szekspira, dzieląc się przy okazji alkoholem z publicznością. Dzięki temu nigdy nie wiadomo, co może wydarzyć się podczas występu. Jak tłumaczą swój pomysł na sukces, w dobie niesamowitych rzeczy, jakie każdy może obejrzeć na YouTube, trzeba zaoferować ludziom coś, czego nie są w stanie doświadczyć, siedząc we własnych domach.

Pijany Szekspir nie jest jedyną trupą, która łączy wystawianie sztuk barda z alkoholem. Na podobnych zasadach działa New York Shakespeare Exchange, The Inis Nua Company, Shotspeare czy Three Day Hangover. Jak donosi „The Wall Street Journal”, popularność pubowych wersji sztuk Szekspira zaczęła się w momencie, kiedy ceny biletów na Broadwayu przekroczyły 100 dolarów. W przeciwieństwie do tych przedstawień produkcje wystawiane w barach kosztują tylko 15 dolarów, a emocje, jakich dostarczają widzom, są z pewnością niezapomniane.

Jeśli chcielibyście poczuć atmosferę, jaka towarzyszy sztukom Szekspira wystawianym po pijaku, poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy przygotowany przez „The Wall Street Journal”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy