Wystawa księgarni w Korszach stanęła w ogniu. Nadpalony egzemplarz powieści Tokarczuk księgarze chcą wystawić na honorowym miejscu

13 czerwca 2022

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do pożaru w jedynej księgarni znajdującej się w miejscowości Korsze. Na szczęście ogień udało się szybko ugasić, a zniszczeniu uległo jedynie kilka tytułów znajdujących się na wystawie. Jeden z nadpalonych egzemplarzy, powieść „Empuzjon” Olgi Tokarczuk, księgarze chcą postawić w swoim sklepie na honorowym miejscu jako „przykład ognistej miłości do książek”.

Do zdarzenia doszło około godz. 2:30 w nocy z 12 na 13 czerwca. Jak informuje OSP Korsze, na miejsce przybyły dwa zastępy strażaków oraz patrol policji. Dzięki sprawnej akcji nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Księgarnia Merkuriusz, w której miał miejsce pożar, należy do Książnicy Polskiej. Jak przekazała sieć na swoim profilu na Facebooku, nikomu nic się nie stało, spaliło się jedynie kilka książek z wystawy, a kilkanaście kolorowanek znajdujących się najbliżej ognia zostało zalanych wodą.

(fot. OSP Korsze)

Na ten moment nie jest znana przyczyna pożaru. Księgarze postanowili jednak wykorzystać zdarzenie do promocji książek, a zniszczenia przekuć w coś pozytywnego. Jedną z publikacji znajdujących się na płonącej wystawie był egzemplarz „Empuzjonu”, czyli nowej powieści noblistki Olgi Tokarczuk. Jak się okazuje, uszkodzony wolumin nie trafi na śmietnik.

„Ktoś w Korszach ewidentnie zapłonął zbyt nadgorliwą miłością do książek” – pisze na swoim profilu Książnica Polska. „Nadpalony egzemplarz 'Empuzjonu’ Olgi Tokarczuk znajdzie swoje honorowe miejsce w księgarni jako przykład ognistej miłości do książek” – dodano.

To już kolejny raz, gdy zniszczona książka Olgi Tokarczuk unika recyklingu, a zamiast tego ma szansę przysłużyć się w innym celu. Wcześniej to samo spotkało okaleczone egzemplarze, które odsyłano noblistce po wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”. Podczas aukcji na październikowym Festiwalu Brunona Schulza zlicytowano je za kwotę ponad 40 tysięcy złotych. Pisarka przekazała pieniądze na wsparcie organizacji walczących o prawa osób LGBT+.

Książnica Polska, która zrzesza niezależne księgarnie, informuje, że Merkuriusz w Korszu za kilka dni powinien wznowić działalność.

[am]
fot. OSP Korsze

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy