Wymyślili wodoodporne książki!

18 czerwca 2015

wodoodporna-ksiazka-1
Mieszkająca w Amsterdamie para, Jasper Jansen i Wing Weng, spełnili marzenia wszystkich uwielbiających lekturę podczas kąpieli i wymyślili wodoodporne książki. Projekt przeszedł już fazę testów, teraz zbierają pieniądze na Kickstarter na uruchomienie szerszej produkcji.

Wiele osób czyta w wannie książki, ponieważ jest to czas, kiedy mogą się zrelaksować, a telefony nie domagają się natychmiastowego odebrania. Do tej pory ten relaks był nieco utrudniony, ponieważ zarówno papierowa książka, jak i czytnik łatwo mogły ulec zniszczeniu przy kontakcie z wodą. Wprawdzie rok temu Japończycy wymyślili You-Bumi, czyli przypominającą nadmuchiwane rękawki wodoszczelną okładkę, ale czytanie w ten sposób na pewno nie jest równie wygodne, co trzymanie książki w rękach.

wodoodporna-ksiazka-2

Przełom nastąpił w tym roku dzięki pewnemu Duńczykowi i Chince mieszkającym w Amsterdamie. Po kilku testach parze udało się stworzyć prototypy w pełni wodoodpornych książek. Do ich produkcji użyto papieru syntetycznego wykonanego z polipropylenu. Materiał ten wygląda jak prawdziwy papier o grubości 0,085 mm, ale jest całkowicie odporny na wodę. Do druku książek wykorzystano tusze, które nie rozpuszczały się przy różnych temperaturach wody i typach mydlin.

wodoodporna-ksiazka-3

Publikacje będą miały nowoczesną, acz odwołującą się do klasyki oprawę graficzną. Papier wykorzystany do ich produkcji jest nie tylko wodoszczelny, ale również nie da się go podrzeć, dlatego z książek będzie można korzystać nie tylko w łazience, ale i na plaży, w górach, na basenach i w innych miejscach podwyższonego ryzyka.

wodoodporna-ksiazka-4

Prace nad projektem trwają już od stycznia. Założona przez pomysłodawców firma Bibliobath zamierza w pierwszej kolejności wydrukować cztery pozycje, które znajdują się w domenie publicznej: opowiadania Marka Twaina, wiersze W.B. Yeatsa, ?Makbeta? Szekspira i uproszczoną wersję ?Sztuki wojny? Sun Zi. W przyszłości, jeśli pomysł się przyjmie, być może wydane zostaną w ten sposób także współczesne dzieła.

wodoodporna-ksiazka-5

Pomysłodawcy wodoodpornych książek – Wing Weng i Jasper Jansen:

wodoodporna-ksiazka-6

[am]
fot. Bibliobath

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy