Wyhodował na swojej książce grzyby, a następnie je upiekł i zjadł

13 lipca 2020

Młody biolog Merlin Sheldrake znalazł pomysłowy sposób, by wypromować swoją książkę zatytułowaną „Entangled Life: How Fungi Make Our Worlds, Change Our Minds, and Shape Our Futures” (z ang. „Oplatane życie: jak grzyby stwarzają nasze światy, zmieniają nasze myślenie i kształtują naszą przyszłość”). Postanowił wyhodować na niej grzyba, a potem upiec go i zjeść.

Część polskich czytelników już wie, że Sheldrake to niezwykle barwna postać. Pojawia się on w książce „Podziemia. W głąb czasu” Roberta Macfarlane’a, gdzie z pasją i ogromną wiedzą opowiada o leśnym podszyciu. „Superbohaterami mojego dzieciństwa nie były postacie z komiksów Marvela, ale porosty i grzyby” ? powiedział autorowi młody naukowiec. Teraz kolejny raz dowiódł, że wiedzę o grzybach można przekazywać w niekonwencjonalny sposób.

Merlin Sheldrake w swej książce”Entangled Life” opisuje wpływ grzybów na człowieka. Większość z nich rozwija się poza zasięgiem naszego wzroku i tworzy ogromne, różnorodne królestwo organizmów, które wspiera i utrzymuje prawie wszystko, co żyje na ziemi. Jednym z takich grzybów jest Pleurotus ostreatus, czyli boczniak ostrygowaty. To jeden z wielkich wszystkożerców przyrody, ponieważ trawi wszystko, od ropy naftowej po zużyte niedopałki papierosów, a nawet glifosat. Boczniak jest również jadalny i szeroko stosowany w naszej kuchni, dlatego Sheldrake postanowił wyhodować go na egzemplarzu swojej książki.

„Początkowo pochlebiało mi, że grzyb pochłonął moją książkę tak łapczywie, ale po zastanowieniu nie sądzę, żebym mógł potraktować to jako wotum zaufania” ? mówi Sheldrake. Gdy grzyb osiągnął już odpowiednią wielkość, młody biolog odkroił wystające fragmenty, a potem usmażył je na patelni z odrobiną czosnku i oleju. Następnie przyszedł czas na degustację, dzięki której autor ? jak sam przyznaje ? w pewnym sensie pożywił się własnymi słowami. „Było pyszne: nie wyczułem w smaku żadnych zapisków, co sugeruje, że grzyb w pełni zmetabolizował tekst” ? komentuje żartobliwie biolog.

Na poniższym filmiku możecie zobaczyć cały proces:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy