Wygrał ponad milion dolarów w telewizyjnym „Poetyckim Idolu”

2 czerwca 2016

wygral-mln-dol-w-poetyckiego-idola
Kuwejtczyk Rajih al-Hamidani wygrał w najnowszej edycji arabskiego talent show przypominającego „Poetyckiego Idola”. Tym samym zgarnął największą na świecie nagrodę pieniężną, jaką można zdobyć za utwór poetycki. Zwycięski wiersz studenta prawa z Kairu mówi o pasji pisania i jest utrzymany w stylu Nabati. Publiczność wiwatowała po każdych czterech wersach.

Program Million Dollar Poem emitowany jest od siedmiu lat i ma pomagać w utrzymaniu wielowiekowej tradycji pisania poezji z wykorzystaniem dialektu Beduinów. Emisja odbywa się w telewizji Abu Dhabi TV oraz w kanałach telewizji satelitarnej przez 15 tygodni w roku. Podczas tegorocznej edycji 48 finalistów z 9 krajów rywalizowało ze sobą na oczach trzech milionów telewidzów, do których to należy zadanie wyłonienia zwycięzcy. Finał miał miejsce 17 maja. Zwycięzca pokonał pięciu innych finalistów (w tym jedną kobietę) i przez rok będzie dzierżyć sztandar, którą w przyszłej edycji obroni lub przekaże następcy. „To największy sukces w moim życiu” ? powiedział Rajih al-Hamidani. Fani, którzy przybyli za nim z Kuwejtu, tańczyli i śpiewali, gdy niósł sztandar zwycięzcy.

W kraju takim jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, opływającym w petrodolary, wysokość nagród nie dziwi. Zwycięzca zgarnął pięć milionów dirham (1,36 miliona dolarów), poeta, który zajął drugie miejsce ? cztery miliony dirham (1,09 miliona dolarów), a za trzecie miejsce przewidziane były trzy miliony dirham (600 tysięcy dolarów).

„W niearabskich cywilizacjach poezja to tylko piękna sztuka pisana pięknym językiem, podobnie jak rysowanie, malowanie i inne rzeczy. Ale dla Arabów poezja to nie tylko piękna sztuka, to sposób na utrwalenie zdarzeń z ich życia” – powiedział członek jury, Ghassan Al-Khatib.

Poezja Nabati wykorzystująca dialekt Beduinów jest często nierozumiana przez Arabów spoza Zatoki Perskiej, natomiast na jej terenie uwielbiana i faworyzowana. Wśród jej wielbicieli jest m.in. szejk Dubaju Mohammed bin Rashid Al-Maktoum, który prowadzi nawet własną stronę internetową jej poświęconą. Organizowany jest również festiwal poetycki Okaz, który odbywa się niedaleko Mekki i na którym poeci z całego półwyspu recytują swoje wiersze. Nagrodzone wiersze zostają przepisane w złocie i umieszczone na ścianach świątyni Kaaba.

[aw]
źródło: Middle East Eye

Tematy: , ,

Kategoria: newsy