Wydawnictwo Otwarte stawia na literaturę faktu w nowym imprincie Szczeliny

30 sierpnia 2022

Wydawnictwo Otwarte uruchamia nowy imprint. Szczeliny mają być w pełni poświęcone literaturze faktu. Pierwsze tytuły trafią do sprzedaży już na początku września.

Jak zapowiada imprint, pod szyldem Szczeliny mają ukazywać się publikacje ekspertów z różnych dziedzin. Pasjonatów, którzy nie tylko pragną dzielić się wiedzą, ale także potrafią wytłumaczyć zawiłości współczesnego świata. Książki Szczelin powinny umożliwić każdemu wgląd w kompleksowo przedstawione zagadnienia i zachęcić do ich dalszego eksplorowania.

Pomysłodawcą i opiekunem imprintu jest Rafał Czech. „Niezwykle potrzebne są książki, które przyglądają się aktualnym wydarzeniom. Dotykają spraw bardzo nam bliskich, ale i tych dziejących się w miejscach niepoznanych przez nas kultur. Kiedy świat rejteruje, trzeba brać go w ryzy, porządkować, objaśniać i starać się zrozumieć. Zwłaszcza w tym trudnym czasie” – mówi.

Pierwsze dwie pozycje w katalogu Szczelin ukażą się w księgarniach 7 września. Będą to: „Ameryka. Dom podzielony” Andrzeja Kohuta oraz „Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował tożsamość narodową” Dominika Héjja.

Andrzej Kohut to amerykanista, który w „Ameryce. Domu podzielonym” kreśli panoramę współczesnych Stanów Zjednoczonych. Nie tylko przeczytamy o wewnętrznych problemach tego państwa: kulturowych wojnach, spiskowych teoriach spod znaku QAnon, systemowym rasizmie czy prześladowaniach osób pochodzenia azjatyckiego, ale również przekonamy się, jaką rolę odgrywa obecnie Ameryka na arenie międzynarodowej.

Z kolei doktor politologii Dominik Héjj w książce „Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował tożsamość narodową” bierze na warsztat retorykę obecnego premiera i jego sen o wielkich Węgrzech. Ukazuje procesy, jakie zaszły w tym kraju od 1998 roku, a przede wszystkim przygląda się temu, czy – a jeśli tak, to w jaki sposób – udało się partii rządzącej przeprogramować węgierskie społeczeństwo i tożsamość narodową.

Na ten rok Szczeliny zapowiadają jeszcze dwie premiery. 26 października przeniesiemy się na Półwysep Indyjski dzięki książce „Indie. Kraj miliarda marzeń”. Autorka, doktor nauk humanistycznych Weronika Rokicka, portretuje współczesne Indie jako śmiały projekt polityczny, społeczny i gospodarczy, a przede wszystkim jako kraj utkany z historii ludzi, którzy z determinacją i cierpliwością realizują swoje marzenia. Natomiast 9 listopada przeczytamy o stosunkach rosyjsko-chińskich w książce Michała Lubiny „Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin”, która wyjaśnia, co takiego się wydarzyło, że Moskwa i Pekin w ciągu pół wieku przeszły od wrogości do bliskości.

Imprint uruchamia też podcast, w którym reporter Dominik Szczepański wraz z zaproszonymi gośćmi będzie omawiał otaczające zjawiska, najpewniej w kontekście wydawanych książek.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy