Wydawnictwo Marginesy wprowadza do oferty komiksy! Znamy pierwsze tytuły

20 marca 2019


Pod koniec kwietnia wydawnictwo Marginesy rozpocznie publikację komiksów i powieści graficznych. Tytuły te wzbogacą dotychczasową ofertę, uzupełniając ją zgodnie z przyjętą linią programową o biografie, pozycje popularno-naukowe, historyczne czy obyczajowe. Docelowo w Marginesach ma się ukazywać kilkanaście komiksów rocznie.

Według Hanny Mirskiej-Grudzińskiej, redaktor naczelnej, to szansa rozwoju portfolio wydawnictwa w nowym kierunku, możliwość dostarczenia czytelnikom ciekawych historii w innej formie. „Wprowadzając do planu wydawniczego Marginesów komiksy ? nie ukrywając ich pod inną nazwą i logo ? po raz kolejny zabieramy czytelników w nową podróż. Podróż po ekscytującym świecie powieści graficznych, gwarantującą niezwykłe emocje i doświadczenia” ? komentuje. „Zaufajcie nam, bo komiks to wspaniała literatura, w dodatku ilustrowana, komiks to wspaniała podróż na wielu poziomach. Postaramy się, by zostali Państwo z komiksem na zawsze i by komiks na stałe został w planie wydawniczym Marginesów”.

Za linię wydawniczą komiksów i powieści graficznych w wydawnictwie Marginesy odpowiedzialny będzie Szymon Holcman, od lat związany z branżą jako współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu. „Swoją znajomość komiksowego rynku chciałbym wykorzystać, by w Marginesach prezentować komiksy, które czytelnikowi znającemu książki tego wydawnictwa pozwolą odkryć nową formę opowiadania o fascynujących go tematach. Formę równie fascynującą” ? tłumaczy Szymon Holcman (na zdj.).

„Jeszcze nie tak dawno można było usłyszeć w szkołach, że komiksy zubażają wyobraźnię i nie powinno się ich czytać nawet będąc dzieckiem. Dzisiaj bez trudu znajdziemy fragmenty komiksów w szkolnych podręcznikach, a jedna z przygód Kajka i Kokosza Janusza Christy ? 'Szkoła latania’ ? jest lekturą obowiązkową w klasach czwartych. Ubytków w wyobraźni nie stwierdzono. Jeszcze nie tak dawno jednym z najczęściej zadawanych autorom komiksów pytań było: 'czy komiks to sztuka?’. 'Polska jest ostatnim krajem, w którym się o oto pyta’ odpowiedział na nie Przemek Truściński w słynnym rysunkowym wywiadzie na łamach 'Wysokich Obcasów’. Dzisiaj oryginalne plansze komiksów znajdują się w muzealnych kolekcjach, a w Muzeum Narodowym w Krakowie można było w ubiegłym roku obejrzeć wystawę 'Teraz Komiks’, którą odwiedziło blisko 37 000 osób. Była to trzecia najpopularniejsza wystawa tego muzeum w 2018 roku, po 'Wyspiańskim’ i 'Damie z gronostajem’ Leonarda da Vinci” ? dodaje Holcman.

W ostatnich latach komiksy zyskują na popularności. Również coraz więcej wydawnictw książkowych w Europie, widząc komercyjny i artystyczny potencjał tego medium, tworzy specjalne linie wydawnicze jemu poświęcone. „Od kilku też lat w niesamowitym tempie rośnie polski rynek komiksu, a temu wzrostowi i obaleniu ostatnich uprzedzeń wobec komiksu na pewno pomogłoby, gdyby za wydawanie komiksów wzięło się poważne i uznane wydawnictwo literackie. Dlatego bardzo się cieszę, że w tej historii pojawiają się Marginesy, wydawca z ponad dekadą doświadczenia, marka ciesząca się uznaniem. Marginesy mają ciekawych nowych wrażeń czytelników, którym od teraz będą mogły zaproponować także komiksy. Co ważne: działalność komiksowa nie będzie ukrywana pod inną nazwą i logo, a komiks jako naturalny element dołączy do planu wydawniczego wydawnictwa” ? komentuje Holcman.

Zgodnie z zapowiedziami Marginesy prezentować będą najciekawsze komiksy z całego świata, zbliżone do tego, co wydawnictwo publikuje w ofercie książkowej. Możemy zatem liczyć na powieści graficzne popularno-naukowe, biograficzne, historyczne, obyczajowe, ekologiczne, kryminalne.

Już pod koniec kwietnia ukażą się dwa pierwsze tytuły komiksowe pod szyldem Marginesów. Będą to: „Artemizja” Tamii Baudouin i Nathalie Ferlut w tłumaczeniu Olgi Mysłowskiej, czyli fascynująca historia barokowej artystki Artemizji Gentileschi, która jako pierwsza kobieta została przyjęta do florenckiej Akademii, oraz „Neurokomiks” Hany Roš i Matteo Farinellego w tłumaczeniu Jacka Koniecznego ? podróż przez ludzki mózg i historia badań nad tym organem. Komiks był najlepiej sprzedającym się tytułem w historii brytyjskiego wydawnictwa Nobrow.

Kolejną planowaną pozycją w ofercie jest „Audubon. Na skrzydłach świata” Jérémiego Royera i Fabiena Grolleau w tłumaczeniu Olgi Mysłowskiej, czyli biografia amerykańskiego ornitologa i malarza, który stworzył słynne dzieło „Ptaki Ameryki”. Premierę zapowiedziano na 22 maja. Tego samego dnia ukaże się również „Tetris. Ludzie i gry” Boxa Browna w tłumaczeniu Marcina Wróbla. To historia jednej z najpopularniejszy gier komputerowych (i nie tylko) świata, pełna potajemnych wizyt w Moskwie, sekretnych umów, niezliczonych nieporozumień i bezczelnych kradzieży.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy