Wydawnictwo Dowody Na Istnienie skraca nazwę. Dotychczasowa często kojarzyła się z literaturą religijną

23 stycznia 2023

Z nowym rokiem w Wydawnictwie Dowody Na Istnienie przyszedł czas na zmiany. Oficyna prowadzona przez Mariusza Szczygła i Juliannę Jonek-Springer skraca nazwę. Od tej pory funkcjonować będzie pod szyldem Dowody. Jak wyjaśniono, dotychczasowa nazwa wielu osobom kojarzyła się z literaturą religijną, z którą wydawnictwo nie ma nic wspólnego.

Oficyna powstała w 2014 roku przy Instytucie Reportażu w Warszawie, skupiając się na publikowaniu reportaży i prozy czeskiej. Nazwa zaczerpnięta została z książki Hanny Krall „Dowody na istnienie”.

„Kiedy dziewięć lat temu szukaliśmy nazwy dla naszego wydawnictwa, tytuł książki Hanny Krall wydawał się idealny. Dowody na Istnienie, bo reportaż i cała literatura non-fiction jest dowodem na istnienie: świata, życia i człowieka” – wyjaśnia Mariusz Szczygieł we wpisie opublikowanym na swoich profilach w mediach społecznościowych.

„Przez lata z przyjemnością tłumaczyliśmy tę nazwę zainteresowanym. Jednak nasza literacka ambicja zderzyła się z rzeczywistością. Otóż nazwa ta często kojarzona jest z literaturą religijną. Dowody na istnienie Boga? – to pytanie usłyszeliśmy setki razy. A o Bogu wiemy niewiele, znamy się na faktach” – przyznał Szczygieł, dodając w jednym z komentarzy, że z powodu nazwy na targach książki zawsze umieszczano Dowody Na Istnienie wśród wydawnictw religijnych.

Zmiana jest w zasadzie kosmetyczna. Jak zresztą przyznał reportażysta, rzadko kto używał pełnej nazwy wydawnictwa. Nawet adres witryny internetowej oficyny to po prostu dowody.com. „Od dziś nazywamy się wydawnictwem Dowody. I mimo kryzysu będziemy wam nadal dostarczać dowodów na istnienie. Nowe logo Dowodów będzie widoczne w naszych social mediach, na stronie internetowej, a co najważniejsze na naszych książkach” – zakomunikował.

Poniżej możecie zobaczyć nowe logo wydawnictwa:

[am]
fot. Google Street View

Tematy: , ,

Kategoria: newsy