banner ad

Wydawcy mogą już zgłaszać książki do Nagrody Angelusa i Silesiusa

8 stycznia 2016

mozna-zglaszac-silesiusa-angelusa-2016
Miasto Wrocław zaprasza wydawców do nadsyłania książkowych propozycji, które mogą ubiegać się o udział w tegorocznych edycjach Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Termin nadsyłania publikacji mija 28 lutego 2016 roku.

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” to najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej. Nagroda, którą stanowią statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano oraz czek na kwotę 150 tysięcy złotych, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. W 2015 roku wyróżnienie to otrzymał ukraiński pisarz Serhij Żadan za powieść „Mezopotamia”. Tegoroczna nagroda wręczona zostanie w październiku podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

Do „Angelusa” wydawnictwa zgłaszają opublikowane w 2015 roku dzieła żyjących autorów, którzy pochodzą z 21 krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Każdy wydawca ma prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. Ponadto każdy juror ma prawo zgłosić do nagrody jedną książkę.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zgłaszania książek do „Angelusa” znajdziecie tutaj.

Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” to wyróżnienie dla najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Nazwa nagrody pochodzi od Angelusa Silesiusa, barokowego poety związanego przez całe życie z Wrocławiem. Nagroda przyznawana jest corocznie w trzech kategoriach: za całokształt twórczości (w wysokości 100 tysięcy złotych), książka roku (50 tysięcy zł), debiut roku (25 tysięcy zł). W 2015 roku otrzymali ją odpowiednio: Jacek Podsiadło, Marcin Sendecki i Michał Książek.

Do tegorocznej edycji „Silesiusa” można zgłaszać pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2015 roku. Prawo do zgłaszania książek do nagrody w kategoriach książka roku i debiut roku mają wydawnictwa (z wyłączeniem wydań własnych, nie posiadających numeru ISBN) oraz członkowie jury, w kategorii za całokształt ? jedynie jurorzy.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zgłaszania książek do „Silesiusa” znajdziecie tutaj.

fot. JLS Photography – Alaska

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy