Wydawcy i Google doszli do porozumienia w sprawie Google Books

8 października 2012


Stowarzyszenie Amerykańskich Wydawców ogłosiło, że osiągnęło porozumienie w sprawie skanowania książek przez Google Books. Porozumienie nie musi być ratyfikowane przez sędziego.

W oświadczeniu prasowym czytamy, że Google pozwoli użytkownikom przeglądać do 20 procent zawartości książki, z możliwością zamówienia cyfrowej wersji poprzez Google Play. Zgodnie z porozumieniem książki skanowane przez Google do bibliotecznego projektu mogą być teraz dodawane również przez wydawców. Dla tych ostatnich pojawi się także opcja zawierania indywidualnych umów.

Spór z wydawcami rozpoczął się w 2005 roku, kiedy to Google rozpoczęło skanowanie kolekcji siedmiu bibliotek uniwersyteckich celem stworzenia cyfrowej biblioteki dostępnej dla wszystkich. Projekt od samego początku budził kontrowersje, gdyż przystępując do jego realizacji, internetowy koncern nie pytał nikogo o pozwolenie. Dotychczas w ramach usługi zeskanowano dwadzieścia milionów książek.

Nie wszystkie warunki porozumienia zostały ujawnione. Wiadomo jedynie, że kłopoty Google na tym się nie skończą. Z wnioskiem do sądu o odszkodowanie wystąpiła na początku sierpnia Amerykańska Gildia Autorów, domagając się 750 dolarów od każdej zeskanowanej bez pozwolenia książki.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy