Wydaje ci się, że statystyki odnośnie niskiego poziomu czytelnictwa są przesadzone? Znamy powód

26 stycznia 2015

czytamy-ksiazki-wspolnie
Za każdym razem, kiedy publikowane są nowe dane na temat stanu czytelnictwa w Polsce, odzywają się liczne głosy miłośników książek, a czasem także samych pisarzy, kwestionujące to, że mamy w naszym kraju tak niski wskaźnik czytelnictwa. Nowy raport Biblioteki Narodowej wskazuje, dlaczego wydaje nam się, że czyta więcej osób, niż pokazują statystyki: zwykle obracamy się wśród osób do nas podobnych.

Jak się okazuje, regularni czytelnicy książek mają w rodzinie 40% regularnych czytelników, zaś osoby nieczytające ? w 84% dzielą ten nawyk ze swoimi najbliższymi. Podobny model, co w rodzinie, powtarza się także w kręgach znajomych. Dziewięciu na dziesięciu nieczytających książek określa swoich znajomych w taki sam sposób, czytający natomiast około czterokrotnie częściej niż średnia w populacji charakteryzują swoich znajomych jako regularnych czytelników książek.

Wpływ bliskich na nasze przyzwyczajenia czytelnicze potwierdza również fakt, że dla 77% z nas to właśnie rodzina i znajomi stanowią najlepsze źródło lekturowych rekomendacji (dla porównania: zdanie bibliotekarzy ceni sobie najwyżej tylko 15% badanych, opinie zamieszczone w Internecie ? jeszcze mniej, bo 11%).

Twórcy raportu zauważają, że polska kultura czytelnicza ma zwykle prywatny charakter ? to przede wszystkim rodzina i znajomi wdrażają nas do czytania i utrzymują nasze czytelnicze zainteresowanie. W konsekwencji tego czytelnicy żyją wśród czytelników, zaś nieczytający obracają się zwykle wśród osób nienawykłych do regularnej lektury. Rodzi to problem ze skuteczną promocją czytelnictwa wśród grupy osób żyjących w środowiskach odległych od kultury książki. Jeśli jednak chcemy, by miały one szansę dołączyć do grona czytelników, nie można rezygnować z podejmowanych prób, czego dowodem może być pierwszy od lat niewielki wzrost czytelnictwa odnotowany w tegorocznym raporcie.

Poniżej możecie zapoznać się ze szczegółowymi danymi odnośnie czytelniczej charakterystyki rodzin i znajomych respondentów:

czytamy-ksiazki-wspolnie-tab1

czytamy-ksiazki-wspolnie-tab2

W wynikach przedstawionych w tabelach pominięto odpowiedzi „trudno podać liczbę” w pytaniu o książki czytane w ciągu ostatniego roku, toteż odsetki nie sumują się do stu.

[am]
źródło: Biblioteka Narodowa
fot. North Carolina Digital Heritage Center

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy