Wybierz książkę, która w tym roku będzie bohaterką akcji „Warszawa Czyta”

25 lutego 2015

warszawa-przeczyta-2015
W maju 2015 odbędzie się trzecia edycja akcji „Warszawa Czyta”. Zanim jednak miasto znowu zamieni się na kilka dni w dyskusyjny klub książki, organizatorzy zapraszają do udziału w wyborze publikacji, która stanie się bohaterką tegorocznej edycji akcji.

Z listy wyłonionej wspólnie z warszawskimi czytelnikami i czytelniczkami wybrano cztery bardzo różne książki, które łączy jedno ? każda może dostarczać inspiracji do dyskusji i działań związanych ze współczesną Warszawą. „Chamowo” Mirona Białoszewskiego, „Wniebowstąpienie” Tadeusza Konwickiego, „Szum” Magdaleny Tulli czy „Jak zostałam wiedźmą” Doroty Masłowskiej? Która z nich stanie się punktem wyjścia tegorocznej akcji? Teraz każdy może uzasadnić, dlaczego właśnie ta książka jest ważna dla Warszawy, a uzasadnienie może stać się impulsem do zorganizowania konkretnego wydarzenia w ramach akcji.

Przy wyborze książki decydujące znaczenie ma siła argumentów, nie liczba oddanych głosów. Termin zakończenia ankiety mija 27 lutego.

Poprzednia edycja akcji „Warszawa Czyta” odbyła się w dniach 14-18 maja 2014. W ramach imprezy zorganizowano ponad 50 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Italo Calvino „Niewidzialne miasta”. W dyskusjach, spacerach, warsztatach, spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki, pokazach filmowych i teatralnych oraz koncertach bezpośrednio wzięło udział ponad 1000 osób.

Jako prelegentów, przewodniczki czy prowadzących warsztaty goszczono m.in. tłumaczki Italo Calvino Alinę Kreisberg i Annę Wasilewską, autorkę książki-bohaterki pierwszej edychu akcji ? Sylwię Chutnik, autora książki-kandydatki Filipa Springera oraz kilkanaście innych osób, socjolożki, antropolożki, krytyków filmowych i architektury, ilustratorki książkowe, animatorów kultury, których ekspercka wiedza i fachowe umiejętności na różne sposoby były użyteczne do odczytania „Niewidzialnych miast”. Tak jak rok wcześniej szczególne miejsce zostawiono Dyskusyjnym Klubom Książki. W akcję włączyło się 12 klubów. O książce rozmawiano też w radiowym klubie książki w radiu TOK FM, czyli w programie „Poczytalni”.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy