banner ad

Wspólna gala nagród Angelusa i Silesiusa w 2021 roku. Znamy termin

19 stycznia 2021

Organizatorzy nagród literackich Angelusa i Silesiusa ogłosili termin, w którym odbędzie się gala wręczenia obu wyróżnień. Z uwagi na wciąż niepewną sytuację epidemiologiczną laureatów, podobnie jak przed rokiem, poznamy podczas jednego wieczoru – 16 października.

Poprzedni rok wiązał się ze sporymi zmianami wokół wrocławskich nagród literackich Angelusa i Silesiusa. Jedną z najważniejszych były gratyfikacje finansowe wynoszące po 5 tysięcy złotych dla autorów wszystkich książek, które znalazły się w finale obu wyróżnień. Takie docenienie nominowanych to dobra praktyka wspierająca pisarzy, wprowadzona też przez inne zagraniczne nagrody literackie. Wśród polskich miast przyznających ważne literackie wyróżnienia Wrocław zainicjował ją jako pierwszy.

Trwający wiosną lockdown sprawił, że obie nagrody wręczono podczas wspólnej jesiennej gali. Sytuacja pandemiczna nadal jest niepewna, dlatego w tym roku we Wrocławskim Domu Literatury zdecydowano się na powtórzenie takiego rozwiązania – laureatów obu nagród poznamy 16 października. Organizatorzy liczą, że realizując wspólną galę jesienią, będą mogli zaprosić do udziału w niej także publiczność. Niezależnie jednak od sytuacji na pewno odbędzie się transmisja z gali online.

Inaczej niż w 2020 roku szósta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius odbędzie się wiosną (od 18 do 23 maja). W trakcie imprezy poznamy laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej oraz tomy nominowane do nagrody w kategorii „Debiut” i „Książka roku”. Patronami festiwalu będą wrocławscy poeci Tadeusz Różewicz i Tymoteusz Karpowicz, których setna rocznica urodzin przypada właśnie w 2021 roku. Gościem honorowym będzie Litwa.

Regulaminy obu nagród zostały już opublikowane na stronie miasta Wrocławia. Ostateczny termin zgłaszania książek do nagród mija 31 stycznia.

Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany dotyczące wartości nagród pozostają bez zmian. Warto przypomnieć, że przyznawana w październiku Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafia co roku do autora najlepszej książki oraz do autora przekładu tej książki na język polski (w przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z nominowanych pozycji). Nagroda główna dla autora wynosi 150 tysięcy złotych, w minionym roku przypadła ona słoweńskiemu pisarzowi Goranowi Vojnoviciowi za „Moją Jugosławię”. Natomiast nagrodę za najlepszy przekład, która od 2020 ma wartość 40 tysięcy złotych, odebrała tłumaczka jego książki Joanna Pomorska.

W ramach Angelusa przewidziane jest także wyróżnienie dla zdobywcy nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników. Na pisarzy czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu. Laureatem tej nagrody w ubiegłym roku został Sergiej Lebiediew za książkę „Dzieci Kronosa”. Rosyjski pisarz będzie już wkrótce gościć we Wrocławiu.

W przypadku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wyróżnienia finansowe wyglądają następująco: 100 tysięcy złotych otrzymuje autor za całokształt twórczości, 50 tysięcy złotych odbiera laureat „Książki roku” i 15 tysięcy złotych – zdobywca nagrody w kategorii „Debiut”. Laureatem Silesiusa za całokształt twórczości został w ubiegłym roku Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Główną nagrodę w kategorii „Książka roku” zdobył Konrad Góra za „Kalendarz majów”, a za debiut nagrodzono Jakuba Pszoniaka za tom „Chyba na pewno”.

[am]
źródło: Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy