„Wściekłość i wrzask” Faulknera wydrukowana kolorowym tuszem

11 lipca 2012


Aby uczcić 50. rocznicę śmierci Williama Faulknera, brytyjskie wydawnictwo Folio Society opublikowało ekskluzywną edycję słynnej powieści ?Wściekłość i wrzask? z drukiem wykonanym przy pomocy różnych kolorów tuszu dla zaznaczenia chronologicznych zmian w historii.

Uznawana za jedno z najważniejszych arcydzieł XX-wiecznej literatury ?Wściekłość i wrzask? wykorzystywała nowoczesne metody narracji, m.in. strumień świadomości, zmiany czasu i wiele punktów widzenia. Faulkner zdawał sobie sprawę, że dla niektórych czytelników może to być za trudne wyzwanie, dlatego próbował wykorzystać kursywę oraz inne dostępne technologicznie środki. Kiedy jednak agent pisarza chciał ujednolicić i uprościć system, spotkał się z oburzonym sprzeciwem Faulknera. Autor na szybko zrobił odpowiednie notatki w części poświęconej postaci ?Benjy?ego? z adnotacją: „Chciałbym, aby proces wydawniczy był na tyle zaawansowany, żeby można było używać kolorowego tuszu. Chcę po prostu zachować pomysł, aż proces wydawniczy do tego dorośnie.”

Obecnie, ponad 80 lat po pierwszej publikacji, oficyna Folio Socjety, zajmująca się publikacją ekskluzywnych wydań, podjęła się wyzwania wypuszczenia na rynek książki w takiej formie, w jakiej życzył sobie tego autor. Wydawnictwo współpracowało z dwoma uczonymi, Stephenem Rossem i Noelem Polkiem, którzy w notatkach Faulknera odnaleźli 14 różnych osi czasu przypisanych 14 różnym kolorom tuszu.

Nowa edycja ?Wściekłości i wrzasku? ukazała się w limitowanym nakładzie 1480 numerowanych egzemplarzy. Do powieści zapakowanej w specjalne etui dołączona jest osobna książka z ponad 230-stronicowym komentarzem. Chociaż edycja będzie dostępna fizycznie dopiero w sierpniu i kosztuje 225 funtów, Folio Society informuje, że ponad tysiąc egzemplarzy zostało już sprzedane.

Z racji tego, że podobne cudo prawdopodobnie nigdy nie zostanie opublikowane w Polsce, pozostaje nam nacieszyć się zdjęciami przedstawiającymi pierwszą edycję powieści zgodną z zamysłem Faulknera:



Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy